کد خبر : 16201

حیدری:

عضو کمیسیون سیاست خارجی در مجلس اعتقاد دارد پیمان های دوجانبه یکی از راهکارهای تقویت دیپلماسی است لذا برای همکاری استراتژیک میان ایران و ترکیه، باید نقشه‌راه جامع بلندمدت تدوین شود.

شهریار حیدری، با اشاره به اهمیت سفر وزیر خارجه ترکیه به کشورمان و تاکید چاووش‌اوغلو بر توسعه روابط با ایران در ابعاد بین المللی، گفت: ایران و ترکیه دو کشور همسایه هستند و مرزهای مشترک طولانی دارند.

نماینده مردم قصرشیرین، سرپل ذهاب، گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: همچنین ترکیه یکی از دروازه های کشورمان به اروپا محسوب می شود لذا از لحاظ ژئوپولوتیک دارای اهمیت است؛ در مقابل ایران اسلامی نیز به دلیل دسترسی به آب های آزاد و انرژی فراوان برای ترکیه دارای اهمیت است.

وی با اشاره به اینکه اشتراک نظر زیادی میان ایران و ترکیه در مسائل بین المللی خصوصا مرتبط با غرب آسیا زیاد است، ادامه داد: به عنوان مثال ایجاد امنیت منطقه ای یکی از موضوعات است و بر این اساس پیمان های دوجانبه و سه جانبه ای میان کشورمان، ترکیه و حتی کشور ثالثی انعقاد شده است.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه شاید ترکیه با برخی از کشورها ارتباط داشته باشد که موجب نگرانی ایران باشد اما وجوه مشترک پررنگ تر است، افزود: در این میان باید یادآور شد ترکیه در عصه های بین المللی حمایت خودش از ایران را نشان داده که مصداقش در موضوعات مرتبط با کشورهای برجامی است و در اظهارات چاووش‌اوغلو نیز مشهود است.

حیدری اعتقاد دارد روابط دو کشور باید عمیق تر از شرایط کنونی باشد زیرا سطح روابط در حوزه های مختلف اقتصادی و غیره بر اساس انتظارات نیست.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه پیمان های دوجانبه یکی از راهکارهای تقویت دیپلماسی دو کشور است، خاطرنشان کرد: بنابراین برای همکاری استراتژیک، باید نقشه‌راه جامع بلندمدت میان ایران و ترکیه تدوین شود./

 

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی