کد خبر : 16153

عضو کمیسیون امنیت ملی:

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت:گفت وگوهای میان ایران و عربستان تنها با هدف پیگیری مسائل دوجانبه و منطقه ای در جریان است.

ابوالفضل عمویی ، با اشاره به مواضع اخیر وزیر امور خارجه عربستان در خصوص مذاکرات ایران و عربستان تاکید کرد:ما با عربستان در مورد مسائل دو جانبه و مسائل منطقه ای گفت و گو می کنیم اما مذاکرات هسته ای ارتباطی با عربستان ندارد.

وی افزود:عربستان تلاش کرد در مقطعی جزئی از مذاکرات اتمی باشد اما این موضوع مورد پذیرش ایران و سایر طرف ها قرا نگرفت و از دید ایران گفت و گو های تهران و ریاض بر موضوع روابط دوجانبه تمرکز دارد و ما علاقمند به رفع سوء تفاهم ها و موانع هستیم و تصور می کنیم طرف سعودی نیز با این نگاه موافق است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: از سمت دیگر دو طرف در مورد مسائل منطقه ای هم دیدگاه هایی دارند که موضوع یمن یکی از این مسائل است و تاکید ما بر این است که این مردم یمن هستند که باید در این مورد به تصمیم گیری و تفاهم برسند،البته که جمهوری اسلامی ایران روابط دوستانه و خوبی با دولت نجات ملی و انصار الله دارد اما بی شک آنها را برای دفاع و تصمیم گیری مختار می دانیم و اگر جریان ائتلاف سعودی عربی حاضر به آتش بس و رفع محاصره باشد از سوی طرف یمنی هم مورد پذیرش خواهد بود اما بدون پذیرش حقوق اساسی دولت سعودی نمی تواند به این بحران پایان دهد.

وی در پایان تاکید کرد: موضوعات مختلفی در روابط ایران و عربستان در اولویت است،در موضوع برگزاری حج و اعزام حجاج،مسائل کنسولی و روابط سفارت خانه ها و نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در جده از جمله موضوعاتی است که باید مورد بررسی قرار بگیرد همینطور نگاه های منطقه ای دوطرف در مذاکرات قبلی مورد بحث و گفت و گو بود که باید در ادامه نیز پیرامون آنها گفت گو شود./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی