کد خبر : 16101

رحیمی جهان آبادی:

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد که باز شدن باب جدید در مذاکرات و انجام مذاکره از صفر به نفع نظام بین الملل نیست.

 

رحیمی جهان آبادی:جلیل رحیمی جهان آبادی  ، با اشاره به سفرمسئول تیم مذاکره کننده به برخی کشورهای اروپایی برای احیای برجام، گفت: در گذشته مذاکره کردیم و قراردادمان را بسته ایم، برجام یک چارچوب عقلانی و دقیق مورد توافق طرف های مذاکره بوده است اما آمریکایی ها از این چارچوب خارج شدند، اروپایی ها گرچه خارج نشدند اما به تعهدات خودشان عمل نکردند.

این نماینده مجلس اظهار  داشت: بحثی که الان داریم مذاکره، حرف و تعهد جدید نیست، خواسته مشخص ایران این است که آمریکا به چارچوب برگردد و اروپا در این چارچوب به تعهدات خود عمل کند، اما اینکه چه تضمینی باید بگیریم در این مذاکرات باید مشخص شود.

وی بیان کرد: از طرف اروپایی باید بخواهیم بخشی از تعهداتی که در قبال ما ظرف مدت بعد از خروج از آمریکا را اجرایی نکرده، اجرایی کند، آمریکایی ها هم تحریم‌ها را بردارند و راستی آزمایی شود، ایران هم به تعهدات دواطلبانه پروتکل الحاقی بر می گردد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: می توان برای نحوه راستی آزمایی توافق کرد به طور مثال در حوزه فروش نفت می توانیم نفت را بفروشیم و ببنیم انتقال پول اتفاق می افتد یا نه، باید این نکته را در نظر بگیریم که طرف اروپایی و آمریکایی می خواهند باب جدید مذاکره را شروع کنند، از صفر چانه زنی کنند که به نفع ایران نیست نه تنها به نفع ما نیست که به نفع نظام بین الملل هم نیست اگر بنا باشد مذاکره شود قرارداد ببندند و دوباره به خانه اول بروند، سنگ روی سنگ نمی ماند، مذاکره رسمی انجام شده و کشورها تعهد داده اند.

رحیمی جهان آبادی تاکید کرد: از آنها می خواهیم تحریم ها را بردارند، به تعهدات مالی خود عمل کنند و فشارها را بردارند آنها هم می خواهند به سطح غنی سازی، میزان غنی سازی، نوع سانتریفیوژ و نوع نظارتی که زمان برجام داشته ایم برگردیم، ما این آمادگی را داریم به شرطی که طرف مقابل به گونه ای رفتار کند که ما ببینیم تحریم ها را برداشته اند و راستی آزمایی شده است./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی