کد خبر : 15762

نبویان:

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: اطلاعات محرمانه ایران توسط آژانس منتشر شده و یکی از منابع انفجارها علیه ایران، همین دست اطلاعات آژانس بین المللی بوده و باید از این رفتار آژانس به مجامع قضایی دنیا شکایت کنیم.

 

سید محمود نبویان ، خاطر نشان کرد: یکی از نکاتی که به لحاظ قانونی باید توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی رعایت شود حفظ محرمانگی اطلاعات است و کارشناسان خارجی که در مراکز حساس ما حضور پیدا می کنند باید بدانند حدود نظارت آنها در چارچوب قوانین تعین شده در پادمان است و حق ندارند همه آنچه که مشاهده می کنند گزارش کنند اما از سال 82 به این طرف، با بررسی های دقیق دریافتیم که گزارش های آژانس پیش از انتشار رسمی در اختیار مراجع غیر رسمی قرار گرفته است.

وی افزود:وقتی دبیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی باید حافظ منافع آمریکا و اسرائیل باشد طبیعی است که قانون را به درستی رعایت نمی‌کند  و ایران نیز همواره شکایت به حقی در این باره داشته، لذا باید توجه کنیم ما باید در مواجهه با آژانس احتیاط لازم را داشته باشیم و به نحوی رفتار کنیم که آنها مجبور به رعایت قانون شوند.

نماینده مردم تهران با اشاره به مذاکرات پیش روی تاکید کرد: همه ارکان تصمیم گیر در موضوع هسته ای کشورمان باید توجه کنند که اساساً دخالت آژانس در برجام فراتر از نقشی که برای او تعریف شده صحیح نیست، ما طبق تعهدی که به واسطه عضویت در "NPT" و آژانس بین المللی تعهداتی به این سازمان مانند همه کشورهای هسته ای دیگر داریم اما علاوه بر این در پی برجام، پروتکل الحاقی و نظارت های برجامی را پذیرفتیم اما این توافق توافقی بین ایران و 1+5بوده است.

وی ادامه داد:آژانس در این میان حق دخالت فنی و اظهار نظر بر حُسن انجام توافق هسته ای را داشت اما حالا که با رفتار غربی ها و عدم لغو تحریم ها و همچنین خروج آمریکا اصل برجام اجرا نمی شود بر اساس متن قانون مصوب مجامع بین المللی ما می توانیم برخی تعهدات را متوقف کنیم و حالا آژانس و آقای گروسی حقی ندارند در مورد رفتار ایران اظهار نظر کنند.

عضو کمیسیون اصل نود تصریح کرد:آژانس به عنوان ناظر فنی اجرا توافق حق نقش آفرینی در برجام داشت و حالا که آن توافق توسط غربی ها اجرا نمی شود آژانس بین المللی باید به نقش اصلی خود بازگردد و حق اظهار نظر در مورد میزان غنی سازی ایران یا سایر مسائل را ندارد.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اقدامات تروریستی صورت گرفته علیه دانشمندان هسته ای و تاسیسات حساس کشورمان گفت:  اطلاعات ریز از تاسیسات ایران و متخصصان ما توسط آژانس منتشر شده و این موضوعات برای تروریست ها قابل استفاده است و یکی از منابع انفجار های علیه ایران همین دست اطلاعات آژانس بین المللی بوده و ما باید از این رفتار آژانس بین المللی به مجامع قضایی دنیا شکایت کنیم./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی
  • عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: برداشت‌های غیر متعارف در حوزه محیط زیست از آب گرفته تا ذخایر دیگر همچون خاک و…