کد خبر : 15569

رحیمی جهان‌آبادی با اشاره به اجلاس وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان:

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به تحولات اخیر افغانستان، گفت: اجلاس وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان در پی رفع نگرانی‌ همسایگان این کشور و با هدف تشکیل دولت فراگیر به کمک همه گروه‌ها، اقوام و مذاهب افغان است.

جلیل رحیمی جهان آبادی  با اشاره به اجلاس وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان، گفت: آثار تحولات افغانستان در بسیاری از کشورهای جهان از جمله کشورهای همسایه خود را نشان می‌دهد و این موضوع ایجاد نگرانی کرده است، مسئله وضعیت سیاسی- امنیتی افغانستان، موضوع سیل عظیم مهاجرت‌ها به کشورهای پیرامونی و خطر گسترش افراط گرایی داعش در منطقه از جمله مواردی است که موجب نگرانی‌ها شده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، افزود: جمهوری اسلامی ایران از ابتدا و ورود طالبان به کابل تلاش کرد تا از طریق ارتباط گیری، افغان‎ها را به گفتگوی بین الافغانی و تشکیل دولت فراگیر در این کشور و دوری از جنگ سوق دهد. در تمام مراحلِ تحولات اخیر که آمریکایی‌ها با بی‌تدبیری خلع قدرت ناگهانی در افغانستان، سقوط دولت افغانستان و تحولات بعدی را رقم زدند، ایران تلاش کرد تا روند صلح و جلوگیری از آسیب به مردم افغانستان در ارتباط گیری با طرف‌های درگیر در افغانستان دنبال کند.

وی افزود: در حال حاضر که حکومت جدیدی در افغانستان مستقر شده، بسیاری از کشورهای همسایه از عدم تشکیل دولت فراگیر در این کشور یا ادامه تنش‌های داخلی  بیم و هراس دارند زیرا آثار سوء آن دامن همه همسایگان و کشورهای منطقه را می‌گیرد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ایران در همین راستا و با تلاش همسایگان اجلاسی را برگزار خواهد کرد و در این اجلاس دنبال مشروعیت بخشی یا مخالفت با طالبان نیست بلکه دنبال راهکار عاقلانه و مورد توافق مردم افغان و رفع نگرانی‌های همسایگان است.

رحیمی جهان آبادی یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران مرز طولانی با افغانستان دارد، بیشترین اشتراکات تاریخی، زبانی و فرهنگی را با مردم افغانستان هم ایران دارد لذا قطعا نگرانی‌های ما با توجه به اشتراکات تاریخی، دینی و مرزهای گسترده و پیوند‌های عمیق ملت‌ها، متفاوت‌تر و بیشتر از سایر همسایگان است لذا تلاش خواهیم کرد تا افغانستان را به آرامش بیشتر سوق دهیم.

نماینده مردم تربت‌جام، تایباد، باخرز و صالح آباد در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ما هر نوع تنش و جنگ داخلی به ضرر مردم این کشور و همسایگان می‌دانیم، اما باید بپذیریم که هر اتفاقی اعم از تشکیل دولت فراگیر و بهبود روابط با کشورهای جهان و منطقه با مشارکت مردم افغان و گفتگوی بین الافغانی همه گروه‌ها، طیف‌ها، اقوام و مذاهب این کشور رخ دهد. ایران در اجلاس تهران هم همین موضوعات را دنبال خواهد کرد./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی