کد خبر : 15291

کریمی مطرح کرد

نماینده مردم اراک در مجلس با بیان اینکه استانداران حلقه اتصال سیاست‌، تدابیر و برنامه کلی دولت در پهنه استان و بخشی از کشور هستند، گفت: استانداران تنها نماینده دولت در استان نیستند بلکه نماینده حاکمیت محسوب می‌شوند و در انتخاب آنها باید به ظرفیت‌های بومی، جوان و تخصص توجه کرد.

علی اکبر کریمی  با اشاره به ویژگی‌هایی که استانداران جدید باید داشته باشند، گفت: در انتخاب استانداران به عنوان نماینده عالی دولت باید حداکثر دقت به عمل آید زیرا استانداران حلقه اتصال سیاست‌، تدابیر و برنامه کلی دولت در پهنه استان و بخشی از کشور هستند و با توجه به اینکه وظایف بسیار گسترده ای (بیش از 40 وظیفه) در قوانین و مقررات برای آنها تعریف شده، این مسئولیت از اهمیت و جایگاه بسیار زیاد برخوردار است.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه استانداران فراتر از نماینده دولت در استان عمل می‌کنند، افزود: استاندار نماینده حاکمیت است و علاوه بر دستگاه‌های دولتی و اجرایی بر نیروهای مسلح، دستگاه‌های قضایی و سایر دستگا‌ها اِشراف دارد لذا نماینده حاکمیت در استان محسوب می‌شود و دقت بسیاری در انتخاب این افراد باید شود.

وی یادآور شد: استانداران باید از نیروهای بومی استان ها انتخاب شوند یا حداقل دوره های طولانی را در استان گذرانده باشند و شناخت کافی از پهنه استان، زمینه‌های فرهنگی، جغرافیایی، سیاسی، اقلیمی و اقتصادی استان داشته باشند. این افراد هرچه شناخت بیشتر نسبت به ظرفیت استان داشته باشند، در موفقیت آنها و پیشبرد سیاست‌های دولت برای رفع و حل دغدغه‌ها و مطالبات مردم موثر است.

کریمی در ادامه اظهار کرد: آشنایی با ظرفیت‌های بالقوه استان به طور تخصصی نکته حائز اهمیت دیگر است، هر استان در حوزه‌های مختلف کشاورزی، معادن یا بندر و غیره دارای ظرفیت است و استانداران باید به این موضوعات واقف باشند و به طور تخصصی‌تر نسبت به ظرفیت‌ها شناخت داشته باشد. نکته دیگر، شرایطی است که هیات دولت برای استانداران مشخص کرده است؛ هیات دولت آقای رئیسی شرط مردمی، انقلابی، کارآمد و فسادستیز بودن را مشخص کرده است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: جوان گرایی نیز ویژگی حائز اهمیت دیگر است، استانداران باید از توانایی و انرژی قابل قبولی برای پیگیری امور و انجام وظایف برخوردار باشند و بتواند وظایف متنوع و گسترده را انجام دهد./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی