کد خبر : 14705

عضویت دائم ایران در سازمان همکاری های شانگهای را می توان اولین دستاورد دیپلماتیک دولت رئیسی دانست، دستاوردی که می تواند نقطه امیدی برای بهبود روابط بین‌المللی و شکست تحریم های ظالمانه آمریکا باشد.

 

سازمان همکاری های شانگهای 21 سال پیش از سوی چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان و تاجیکستان آغاز به کار کرد تا  بتوانند نفوذ آمریکا و ناتو در منطقه را بشکنند، علاوه بر اعضای اصلی، ابتدا مغولستان در سال ۲۰۰۴ و یک سال بعد ایران، پاکستان، هند و افغانستان در سال ۲۰۰۵ و پس از آن بلاروس به عنوان عضو ناظر به سازمان ملحق شدند.

با گذشت 13 سال از درخواست ایران برای عضویت دائم در این سازمان، در نهایت سیاست ایران هراسی آمریکا با مقاومت و اثبات حقانیت ایران در عرصه های مختلف مانع نشد و تهران توانست در دوره سیزدهم ریاست جمهوری، به عضویت دائم این سازمان درآید.

هدف اصلی سازمان همکاری های شانگهای انجام فعالیت های اقتصادی با هدف کاهش نفوذ آمریکا و ناتو در منطقه است از این رو عضویت دائم ایران می تواند برای کشور فرصتی در راستای بی اثر کردن تحریم ها باشد.در دورانی که سیاست آمریکا فشار حداکثری علیه ایران است، عضویت ایران در یکی از سازمان های بین دولتی حاکی از قدرت جمهوری اسلامی است.

 عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت تاکید داشت که عضویت ایران در پیمان همکاری‌های شانگهای، کارت های قدرتمندتری برای بازی در حوزه اقتصادی در اختیار ایران قرار خواهد داد.

 
احمد امیرآبادی فراهانی

 

احمد امیرآبادی می افزاید: در واقع عضویت ایران در پیمان شانگهای ایجاد یک نقش امنیتی جدید برای ایران در عرصه بین المللی است که در پی آن کشورمان بسیاری از استانداردهای سابق خـود را اصلاح کرده و بـا تغییر فاکتورهای سیاست بین المللی خود به دنبال بازی در زمین های تحریم ناپذیرتر خواهد بود.

در واقع جمهوری اسلامی ایران برای پیشبرد اهداف اقتصادی و تجاری اش نیاز به گسترش مراودات سیاسی دارد. طبیعی است که با توجه به نظام تحریم های ظالمانه آمریکا و اساسا رویکرد نگاه به شرق حاکم در سیاست خارجی کشور، سازمان شانگهای به عنوان فرصتی مناسب و ایده آل برای پیشبرد برنامه های گسترش مراودت اقتصادی کشور دیده شود.

با این حال نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به خبرگزاری خانه ملت، گفت که عضویت ایران در سازمان همکاری های شانگهای تنها برای ایران فرصت محسوب نمی شود، بلکه حضور ایران در این سازمان با وجه به موقعیت ژئوپلتیک نیز برای سازمان و کشورهای عضو آن امتیاز محسوب می شود.

 
ابراهیم عزیزی

 

ابراهیم عزیزی بر این باور است که منفعت دو طرفه برای ایران و شانگهای باعث ارتقا ظرفیت های دو طرف می شود و باید از این فرصت بهترین بهره برداری را داشت.

از این رو علیرضا سلیمی عضو هیات رئیسه مجلس تاکید می کند: عضویت دائم ایران در سازمان همکاری شانگهای فصل نوینی است که منشاء حرکت پر شتاب تر به سوی شکوفایی اقتصادی، سیاسی و امنیتی ایران خواهد بود.

 
علیرضا سلیمی در نطق میان دستور

 

از دیدگاه سیاسی نیز ایران با عضویت دائم در سازمانی مرتبط با کشورهای بلوک شرق یکجانبه گرایی آمریکا را شکست داد، سیدنظام الدین موسوی سخنگوی هیات رئیسه مجلس در این باره می گوید: پیوستن رسمی ایران به سازمان شانگهای به رغم فشارها و تهدیدهای متعدد رژیم ایالات متحده آمریکا نشان داد که عصر یکجانبه گرایی در روابط بین الملل به پایان آمده و شاهد شکل گیری نظم جدیدی در جهان هستیم که مربع قدرت شرق از بازیگران اصلی و تاثیرگذار آن به شمار می آید.

 
سید نظام الدین موسوی

 

عضوی دیگر از کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید دارد جزیی از پازل ایران در عرصه بین المللی با عضویت دائم در سازمان همکاری های شانگهای کامل شد. زهره الهیان بیان می کند: پیمان شانگهای به عنوان یک جزء از پازل استراتژی کلان جمهوری اسلامی در عرصه دیپلماسی اقتصادی است.

 
زهره الهیان

 

وی ادامه می دهد: عضویت ایران در این پیمان کمک خواهد کرد که جمهوری اسلامی با کشورهای آسیایی و همسایه در قالب تعاملات اقتصادی و تبادلات تجاری بسیار موفق تر عمل کند و قاعدتا این پیمان راهی برای دور زدن وخنثی کردن تحریم های آمریکا است.

در طول سال های گذشته هر اقدام بین المللی به برجام گره زده می شد، علی خضریان ضمن تاکید بر رسوا شدن آنهایی که موانع توهمی مانند وضعیت ایران نسبت به FATF را مانع عضویت در سازمان همکاری‌های شانگهای می‌دانستند بیان کرد: سال گذشته آقای ظریف، وزیر سابق امور خارجه در نامه‌ای به مسئولان نظام در حالی این ادعا را مطرح کرده بود که اکنون مشخص شد این ادعاهای خلاف واقع صرفا به منظور پیشبرد اهداف سیاسی جریان غربگرا بوده و بنیه واقعی و کارشناسی لازم را نداشته است.

پس از 13 سال درخواست ایران برای عضویت دائم در سازمان همکاری های شانگهای پذیرفته می شود، ایران در بزرگ‌ترین سازمان منطقه‌ای عضو شده که نظیر و شبیه سازمان «آ.سه.آن» است و نکته مهم این است که هیچ دولت غربی در آن عضویت ندارد و این مسئله‌ای است که می‌تواند ظرفیت‌های قابل توجهی به ویژه در زمینه اقتصادی برای ایران ایجاد کند. یکی از دستاوردهای این عضویت این است که می توان در فضای مناسب‌تری بحث قرارداد ۲۵ ساله با چین را پیگیری و دنبال کرد./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی