کد خبر : 14690

گزارشی از عملکرد سه ماهه اجلاسیه دوم مجلس

کمیسیون امنیت ملی مجلس در سه ماهه نخست اجلاسیه دوم دور یازدهم، برگزاری نشست‌های نظارتی متعدد پیرامون مذاکرات وین، اجرای قانون اقدام راهبردی، تحولات منطقه به ویژه افغانستان و رسیدگی به لوایحی چون اصلاح قانون بکارگیری سلاح را در کارنامه خود به ثبت رسانده است.

 

 کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی یکی از کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی است که در سه ماه نخست اجلاسیه دوم دور یازدهم (سال 1400)، 22 جلسه برگزار کرده و کمیته‌های زیرمجموعه این کمیسیون نیز در این مدت، 9 جلسه را به بررسی کارشناسی طرح‌ها، لوایح و موضوعات کارشناسی پرداختند.

یکی از مهمترین جلسات کمیسیون، نشست انتخاب هیات رئیسه جدید برای اجلاسیه دوم بود که در آخرین روز از ماه خرداد برگزار و اعضای کمیسیون «وحید جلال زاده» را به عنوان رئیس، برای اجلاسیه دوم دور یازدهم کمیسیون امنیت ملی برگزیدند.

این کمیسیون، بررسی 3 طرح اصلی، 2 لایحه اصلی و 3 لایحه فرعی را در این مدت در دستور کار داشته است که در مجموع می‌توان گفت، در سه ماه نخست اجلاسیه دوم دوره یازدهم، 8 طرح و لایحه در کمیسیون امنیت ملی مورد رسیدگی قرار گرفته است.

طرح ها و لوایح

 طرح‌ها و لوایح مختلفی در مدت اخیر به کمیسیون امنیت ملی ارجاع شده که برخی از آنها تعیین تکلیف و برخی جهت بررسی کارشناسی به کمیته‌های مربوطه ارسال و مواردی هم در دستور رسیدگی کمیسیون قرار دارد. طرح اصلاح قانون بسیج سازندگی، طرح تقویت و توسعه علوم، پژوهش و نوآموری دفاعی، طرح ممنوعیت انتخاب یا انتصاب مقامات و مدیران دارای تابعیت مضاعف و کشورهای خارجی، لایحه اصلاح قانون نحوه استفاده از خانه‌های سازمانی ارتش و لایحه اصلاح قانون بکارگیری سلاح توسط مامورین نیروهای مسلح از جمله این طرح و لوایح است.

کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی به عنوان کمیسیون فرعی نظر خود را پیرامون لوایح تصویب «مقاوله نامه آمارهای کار 1985»، «تصویب اصلاح اسانامه سازمانبین المللی کار» و «عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در آژانس بین المللی تحقیقات سرطان» اعلام کرده است، این لوایح در نوبت بررسی صحن مجلس قرار گرفته است.

تعدادی طرح و لوایح نیز جهت بررسی کارشناسی به کمیته‌های زیرمجموعه این کمیسیون ارسال شده است که از آن جمله می‌توان به «لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به موافقتنامه اروپایی حمل و نقل محصولات خطرناک از طریق جاده»، «لایحه آیین نامه موسسه های به رسمیت شناخته شده در زمینه ارایه صدور گواهینامه های قانونی و فنی و ایمنی دریایی الحاقی به کنوانسیون بین المللی ایمنی جان اشخاص در دریا»، «لایحه موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و جمهوری قزاقستان در زمینه معاضدت حقوقی متقابل در امور مدنی»، «لایحه پروتکل ارزیابی اثرات زیست محیطی فرامرزی به کنوانسیون چهارچوب حفاظت از محیط زیست دریای خزر» به کمیته روابط خارجی و ارجاع «طرح حمایت همه جانبه از مراکز علمی و تحقیقاتی ضد استکباری و اشخاص زیان دیده از اقدامات آمریکا» و «طرح استقلال حراست نهادها و دستگاه‌های اجرایی» به کمیته امنیت و ارجاع «طرح قانون خدمت نظام وظیفه عمومی با حضور مسئولان مربوطه» به کمیته دفاعی کمیسیون اشاره کرد.

 
اینفوگرافی سه ماهه کمیسیون امنیت ملی

 

مصوبات

کمیسیون امنیت ملی به عنوان کمیسیون اصلی در این مدت بررسی لوایح اصلاح قانون نحوه استفاده از خانه‌های سازمانی ارتش و اصلاح قانون بکارگیری سلاح توسط مامورین نیروهای مسلح را در کمیسیون تمام و جهت رسیدگی نهایی به صحن ارسال کرده است.

بازدید میدانی           

این کمیسیون تخصصی در راستای وظیفه نظارتی، چهار مورد بازدید میدانی را در کارنامه سه ماه نخست اجلاسیه دوم کمیسیون به ثبت رسانده است که شامل بازدید از سازمان پدافند ارتش جمهوری اسلامی ایران، بازدید از وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، بازدید از سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح و سفر روسای کمیسیون و کمیته روابط خارجی به سوریه را شامل می‌شود.

تحقیق و تفحص

در مدت سه ماه نخست اجلاسیه دوم مجلس یازدهم هیچ تقاضای تحقیق و تفحصی در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مطرح و بررسی نشده است اما اعضای هیات رئیسه «تحقیق و تفحص از عملکرد مرکز بررسی‌های راهبردی ریاست جمهوری» که در نخستین اجلاسیه مجلس در کمیسیون و نهایتا در صحن مجلس به تصویب رسید، در این مدت انتخاب شدند.

جلسات با وزرا و مسئولان

کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با توجه به موضوعات و مسائل ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی، جلسات متعدد عادی، محرمانه و فوق محرمانه‌ای را با مسئولان مختلف برگزار کرده است یا برای نظارت بر چگونگی اجرای قوانین جلسات متعددی با دستگاه‌های مربوطه و مرکز پژوهش‌ها برگزار کرده که در مجموع به طور میانگین می‌توان گفت که این کمیسیون در سه ماهه نخست اجلاسیه دوم یازدهمین دوره مجلس، 8 جلسه مهم با مسئولان و 20 جلسه با وزرا داشته است.

 مهمترین موضوعات مطرح در این جلسات عبارت است از: جلسه بررسی تدابیر و تمهیدات مرتبط با ابعاد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، ششمین دوره انتخابات شوراها و میان‌ دوره‌ای مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری با حضور فرماندهی نیروی انتظامی و معاونان ایشان، نشست بررسی آخرین اخبار و تحولات مذاکرات وین با حضور عباس عراقچی (مسئول وقت تیم مذاکره کننده)، نشست فوق العاده به منظور بررسی قطعی مکرر آب، برق و تجمعات اعتراضی مردم در برخی از نقاط کشور با مسئولان ذی ربط، جلسه مشترک کمیسیون با مسئولان ذی ربط در خصوص تعرضات پهپادی به مراکز هسته‌ای کشور با مسئولان مربوطه، نشست فوق العاده درباره اخبار و تحولات افغانستان و نقشه راه ایران مسئولان ذی ربط، نشست بررسی گزارش تحولات مرزهای شرق کشور با محوریت ساخت دیوار مرزی ترکیه با حضور مرزبانی ناجا و استماع گزارش اقدامات سازمان انرژی اتمی در خصوص قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها.

کمیسیون همچنین جلسه‌ای را با وزیر کشور پیرامون بررسی ابعاد امنیتی سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، ششمین دوره انتخابات شوراها و میان‌ دوره‌ای مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری و 19 جلسه را با وزرای پیشنهادی کابینه سیزدهم برای بررسی برنامه‌های آنها برگزار کرد.

کمیته ها

استماع و بررسی گزارش‌های کمیته‌های امنیت، دفاعی، مرز، روابط خارجی، مقابله با یکجانبه گرایی، هسته‌ای، امنیت آب، دیپلماسی اقتصادی و حقوق بشر نیز از دیگر جلساتی بوده که کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مدت اخیر به آنها پرداخته است.

کمیته‌های این کمیسیون تخصصی مجلس در راستای وظایف قانونی ضمن بررسی طرح‌ها و لوایح ارجاعی، گزارش‌های مختلفی را بررسی کردند. از جمله این موارد بررسی آخرین اخبار و تحولات کشور افغانستان با حضور مسئولان وزارت خارجه، اطلاعات، ستاد کل، اطلاعات سپاه و سپاه قدس و بررسی آخرین اخبار و تحولات جمهوری سوریه با حضور مسئولان ذی ربط در کمیته روابط خارجی است.

همچنین کمیته امنیت به بررسی پیامدهای امنیتی سهام عدالت در تصمیم گیری اخیر دولت با حضور مسئولان ذی ربط و طرح‌های حمایت همه جانبه از مراکز علمی و تحقیقاتی ضد استکباری و اشخاص زیان دیده از اقدامات آمریکا، استقلال حراست نهادها و دستگاه‌های اجرایی در این مدت پرداخته است.

کمیته دفاعی کمیسیون نیز ادامه بررسی طرح‌های قانون خدمت نظام وظیفه عمومی با حضور مسئولان ذی ربط، اصلاح قانون بسیج سازندگی و تقویت و توسعه علوم، پژوهش و نوآوری دفاعی را در دستور کار داشته است./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی