کد خبر : 14552

عزیزی با اشاره به فوائد دو طرفه دائمی شدن عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای:

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: به جهت موقعیت منحصر به فرد ژئوپلتیکی ایران و نقشی که در تحولات منطقه ای و بین المللی دارد و به واسطه اینکه ایران از ظرفیت خوب جغرافیایی، نفت و گاز برخوردار است و کشوری با ثبات بوده، طبیعتا حضور تهران می تواند تحولات منطقه ای را سرعت ببخشد و دائمی شدن عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای برای این سازمان فرصت محسوب شود.

عبدالرضا عزیزی، با اشاره به اهمیت عضویت دائم ایران در سازمان شانگهای، گفت: عضویت ایران در سازمان شانگهای از دو جهت حائز اهمیت است،اولا به جهت موقعیت منحصر به فرد ژئوپلتیکی و نقشی که در تحولات منطقه ای و بین المللی دارد و به واسطه اینکه ایران از ظرفیت خوب جغرافیایی، نفت و گاز برخوردار است و کشوری با ثبات بوده طبیعتا حضور تهران می تواند تحولات منطقه ای را سرعت ببخشد و دائمی شدن عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای برای این سازمان فرصت محسوب شود.

نماینده شیراز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از طرفی پیمان هایی مانند شانگهای که در ابتدا با رویکرد امنیتی پایه گذاری شد، در ادامه به سمت رویکردهای همه جانبه و به منظور مقابله یک جانبه گرایی برخی کشورها شکل گرفت و در صدد توسعه فرهنگ و اقدامات همه جانبه بود، حائز اهمیت است.

وی بیان کرد: امروز شانگهای می تواند نقش خوبی در تحولات منطقه ای و بین المللی ایفا کند و با برخی زیاده خواهی های نظام سلطه گر مقابله و در مقابل کشورهایی که به دنبال کم اثر کردن نقش سازمان شانگهای هستند، ایستادگی کند.

این نماینده مجلس اظهار داشت: شانگهای باید روز به روز فرصت و ظرفیت خود را ارتقا ببخشد و طبیعتا بهره گیری از فرصت ایران اسلامی برای تحول بخشی و ارتقا و کارآمدی شانگهای بسیار مهم است.

عزیزی گفت: عضویت تهران هم برای ایران فرصت خوبی است و هم برای سازمان شانگهای، از سوی دیگر شانگهای می تواند فرصت خوبی برای ایران باشد. زمانی که دو طرف برای هم دارای مزیت هایی هستند و هم نیازهایی را می توانند برآورده کنند عضویت ایران در شانگهای معنا پیدا می کند.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس عنوان کرد: همراهی، هماهنگی و بهره گیری شانگهای با ایران می تواند تحول بخش اهداف شانگهای باشد، از این جهت معتقدیم این اقدام بسیار خوب، به موقع و زمینه ساز تحولات منطقه ای خواهد بود و حضور ایران در بالاترین سطح نشانگر عزم و اراده ما است و از طرفی باید تلاش کنیم با بهره گیری از این فرصت و درک مشترک با نظام های سلطه گر مقابله کنیم و از این جهت حضور ایران اسلامی  در سازمان شانگهای معنا و مفهوم دارد./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی