کد خبر : 14549

آنچه در ۳ ماهه اول اجلاسیه دوم کمیسیون آیین‌نامه داخلی مجلس گذشت

اعضای کمیسیون آئین‌نامه داخلی مجلس طرح‌هایی را برای تسهیل کارکرد مجلس و در راستای شفاف‌سازی عملکرد خود به تصویب رساندند و ابعاد نظارتی مجلس را نیز تقویت کردند.

عملکرد 3 ماهه نخست اجلاسیه دوم کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی یعنی از 7 خرداد تا 6 شهریورماه 1400، در اجرای آیین‌نامه داخلی مجلس و مصوبات هیأت‌رئیسه و به‌منظور برقراری ارتباطی کامل‌تر بین کمیسیون های تخصصی و صحن مجلس و همچنین تسهیل در امور قانونگذاری و نظارتی اعلام شده است.

کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس با برگزاری 14 جلسه صحن این کمیسیون و 5 جلسه کارگروه های این کمیسیون توانست 15 طرح و 14 موضوع دیگر را مورد بررسی قرار دهد.

همچنین اعضای این کمیسیون در جلسات خود میزبان 58 نفر بودند و برای انجام امورات قانونگذاری 171 مکاتبه داشته اند.

 
اینفوگرافی کارنامه سه ماهه کمیسیون آیین نامه داخلی

 

از جمله مصوبات مهم کمیسیون آیین نامه داخلی، رسیدگی به طرح شفافیت آرای نمایندگان بود که مورد بررسی قرار گرفت و به تصویب رسید و قرار است در دستورکار صحن علنی مجلس شورای اسلامی قرار گیرد.

طرح دو فوریتی الزام دستگاه‌های اجرایی به پاسخگویی به تذکرات شفاهی نمایندگان نیز از دیگر طرح های مهمی بود که در این کمیسیون بررسی و تصویب شد و بعد از تصویب در صحن علنی به شورای نگهبان رفت. سپس برای پاره ای از اصلاحات به کمیسیون بازگشت که هم اکنون مورد اصلاح قرار گرفته و قرار است در صحن علنی بررسی تا نظر شورای نگهبان تأمین شود.

اعضای این کمیسیون چند طرح دیگر نیز برای اصلاح موادی از قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در دست بررسی داشتند که برخی از آنها نتوانست رأی کمیسیون را کسب کند و برخی از آنها جهت تسهیل کار مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید.

لازم به ذکر است از مهم ترین طرح هایی که قانون آیین نامه داخلی را مورد اصلاح قرار می داد، طرحی بود که امکان برگزاری جلسات صحن در فضای مجازی در شرایط اضطرار را فراهم می کند. همچنین طرحی برای اعمال نظارت مجلس بر مصوبات شوراهای عالی کشور مورد بررسی قرار گرفت./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی