کد خبر : 14269

عمویی:

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اگر دولت وحدت ملی در افغانستان شکل بگیرد حتما جایگاهی برای نیروهای فرامنطقه ای در افغانستان وجود نخواهد داشت.

 
 

ابوالفضل عمویی، با اشاره به برگزاری اجلاس مجازی وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان به پیشنهاد ایران، گفت: خواسته جمهوری اسلامی ایران در افغانستان، صلح و ثبات در این کشور است از این جهت از هر ابتکاری که به منجر به ثبات در افغانستان شود هم حمایت می کند و هم حاضر به همکاری است.

وی ادامه داد: یکی از ابتکارات اجلاس مجازی وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان است که برای ما بسیار مهم است، این ابتکار روشنی از جمهوری اسلامی است که نشان می دهد ایران برای بازگشت آرامش، صلح و ثبات به افغانستان تلاش می کند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس اظهار داشت: مابه صورت جدی بحث افغانستان را با حساسیت دنبال می کنیم، ایده جمهوری اسلامی که می تواند در این اجلاس مطرح شود تقویت گفت‌وگو ها و همکاری‌های افغانی- افغانی است، همه طرف‌های افغانستانی هم باید کمک کنند تا با پایان یافتن درگیری به سمت گفت‌وگوها و نهایتا به ایجاد دولت وحدت ملی بروند. در این دولت همه اقوام و مذاهب افغانستانی باید مشارکت داشته باشند تا حقوق آنها مورد احترام قرار گیرد.

این نماینده مجلس تاکید کرد: در این چارچوب ابتکار عمل جمهوری اسلامی نشان دیگری از تلاش ها و فعال بودن ایران در این موضوع است، سابق بر این، میزبان اجلاس طرف های مختلف جمهوریت و طالبان در تهران بودیم که برای میزبانی دوره بعدی آن اعلام آمادگی کرده ایم.

عمویی با اشاره به ادعای سناتورهای آمریکا برای بازگشت به افغانستان بیان کرد: آمریکایی ها خروج فضاحت باری از افغانستان داشتند، 20 سال حضور آنها جز ترویج نا امنی، از بین رفتن زیر ساخت های افغانستان و تولید مواد مخدر دستاوردی برای مردم افغان نداشته است. افزایش فساد درافغانستان، تولید مواد مخدر و تقویت تروریسم اتفاقاتی است که با حضور 20 ساله آمریکا در افغانستان رخ داده است. خروج دردسر ساز دولت آمریکا از افغانستان نشان می دهد  کاخ سفید به منافع مردم افغانستان توجه ندارد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اگر دولت وحدت ملی در افغانستان شکل بگیرد حتما جایگاهی برای نیروهای فرامنطقه ای در افغانستان وجود نخواهد داشت./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی