کد خبر : 14103

رحیمی جهان آبادی:

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گقت: با توجه به این که نظام بین‌الملل خواستار خروج از سلطه آمریکا است یکی از راهکارها، ایجاد ائتلاف منطقه ای بوده و کشورهای ایران، چین، روسیه و برخی از کشورهای آسیا میانه در قالب پیمان شانگهای یا همکاری‌های دوجانبه می‌توانند فشارهای آمریکا در منطقه را تعدیل کنند.

 

جلیل رحیمی جهان آبادی  با اشاره به اهمیت روابط ایران با کشورهای هم پیمان در دولت سیزدهم، گفت: در دوره جدید سیاست خارجی ایران که مدیریت آن را امیر عبداللهیان بر عهده دارد، دو نکته مهم و اساسی وجود دارد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: اولین نکته مهم، محور بودن همسایگان در سیاست خارجی دولت جدید و دیگری نگرش وزارتخارجه به آسیا و کشورهای آسیای میانه است.وی افزود: تقویت روابط با روسیه به‌عنوان کشور عضو شورای امنیت، عضو شاخص پیمان شانگهای که دارای روابط نزدیک سیاسی و اقتصادی با ایران می‌باشد از اهمیت بالایی برخوردار است، به همین دلیل وزیر جدید امور خارجه توجه خاصی به گسترش روابط با این کشور دارد.

رحیمی جهان آبادی بیان کرد: با توجه به این که نظام بین‌الملل خواستار خروج از سلطه آمریکا است یکی از راهکارها ایجاد ائتلاف منطقه ای بوده و کشورهای ایران، چین، روسیه و برخی از کشورهای آسیا میانه در قالب پیمان شانگهای یا همکاری‌های دوجانبه می‌توانند فشارهای آمریکا در منطقه را تعدیل کنند.

وی اظهار کرد: نکته دوم وجود زمینه‌های همکاری بین ایران و روسیه در زمینه کالاهای مورد نیاز کشاورزی، صنایع دستی، پتروشیمی و محصولات فرهنگی است که امکان پیدا کردن بازار در این کشور برای این موضوعات وجود دارد، به طور نمونه برخی از محصولات کشاورزی کشورمان تا سه برابر قیمت داخلی در روسیه بازار دارد.

وی تاکیدکرد : نگاه جمهوری اسلامی ایران به روابط با کشورهای همسایه مثبت است و با توجه به نگرش آسیایی امیرعبداللهیان و اهمیت روابط با همسایگان در سیاست خارجی، او نگاه ویژه ای به ارتقاء روابط با همسایگان خواهد داشت./

 

پایان پیام

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی