کد خبر : 13147

رحیمی‌جهان آبادی تشریح کرد:

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس راهکارها و ضرورت های ایجاد تحول در وزارت امور خارجه کشورمان را تشریح کرد.

جلیل رحیمی جهان آبادی، در خصوص اهمیت ایجاد تحول در وزارت امور خارجه کشورمان، گفت: قدر مسلم با توجه به شرایط کنونی کشورمان و دنیا، نحوه سیاست گذاری و رفتار دستگاه دیپلماسی کشورمان باید تغییر کند.

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخزر در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: سه دسته از دولت ها شامل دولت های سنتی، مدرن و پست مدرن وجود دارند که هر کدام در حوزه سیاست خارجی عملکرد متفاوتی دارند.

وی ادامه داد: دولت های سنتی عموما اهداف ایدئولوژیک را در سیاست خارجی خود دنبال می کنند و در دولت های مدرن امور اقتصادی و غیره نیز در دستورکار قرار گرفت اما امروزه در دولت های پست مدرن بسیاری از امور در سیاست خارجی به کمک بخش خصوصی انجام می شود.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم در این راستا، افزود: تشکیلات وزارت امور خارجه کشورمان عمدتا نگاه سیاسی ایدئولوژیک دارد و سطح روابط بر پایه دو عنصر امنیت و سیاست ارزیابی می شود در صورتی که دنیای امروز عمدتا بر سمت تعاملات اقتصادی و فرهنگی پیش می رود، بنابراین اگر قرار باشد به سمت تغییر پیش برویم باید تغییر در نگاه ایجاد شود.

 رحیمی جهان آبادی گفت: همچنین حضور و فعالیت بخش خصوصی در عرصه سیاست خارجی نیز دارای اهمیت دوچندان است زیرا در دنیای کنونی پیوند عمیقی میان بخش خصوصی و وزارت خارجه کشورها وجود دارد. بنابراین اگر بخواهیم تغییر ایجاد شود باید نگرش به بخش خصوصی و فعالیت این حوزه در وزارت خارجه باید دنبال شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در سفارتخانه های کشورمان شاهد جای خالی فعالان فرهنگی و اقتصادی موثر هستیم؛ ظرفیت عظیمی در کشور برای صادرات کالا و حتی تبلیغ فرهنگ و آداب کشورمان وجود دارد که این امر سبب جذب کشورها می شود. متاسفانه در دیدار و ملاقات با برخی از سفرای کشورمان، مشاهده شد که در این زمینه از توانمندی ها به خوبی استفاده نشده است./

 

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی