کد خبر : 13143

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی درباره تناقض در اظهارات رئیس جمهور و گزارش وزیر خارجه پیرامون زمان آغاز مذاکرات با ۴+۱ و اینکه آیا قانون اقدام راهبردی مانع عدم رفع تحریم‌ها شد، گفت: گزارش وزارت خارجه به مجلس بر اساس تکلیف قانونی سه ماهه انجام شده و کاملا گویا و روشن بوده و مذاکرات نیز طبق تصمیم نهادهای بالادستی و مراجع ذی‌ربط پیش رفته است.

 سعید خطیب زاده در نشست امروز یکشنبه 10 مرداد ماه خود با اصحاب رسانه در پاسخ به سوال خانه‌ملت پیرامون این موضوع که آقای ظریف در گزارش اخیر خود به مجلس اعلام کردند مذاکرات ایران و 4+1 از فروردین ماه سال 1400 آغاز شد اما آقای روحانی در نشست هیات دولت اذعان داشتند که در مذاکراتی که از اسفند ماه با 4+1 آغاز کردیم می‌توانستیم با اجرای برجام تحریم‌ها را رفع کنیم اما قانون اقدام راهبردی مجلس مانع شد، خطیب زاده در پاسخ به این تناقض و اینکه آیا دو مذاکره از طرف ایران انجام شده یا رئیس جمهور اطلاعی از گزارش وزیر امور خارجه ندارد، گفت: دکتر ظریف گزارش‌های سه ماهه را به مجلس فرستادند البته موضوع مورد اشاره آقای روحانی را نمی‌دانم.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: گزارش وزارت خارجه به مجلس که بر اساس تکلیف قانونی سه ماهه انجام شده کاملا گویا و روشن است و وزارت امورخارجه بر اساس تصمیمات نهادهای بالادستی و مراجع ذی ربط همه مسیر مذاکرات را پیش برده است.

درخواست سناتورهای آمریکایی بچگانه و ساده لوحانه است

خطیب زاده در این نشست خود که به صورت مجازی برگزاری شد همچنین به تحولات سیاست خارجی در هفته‌های گذشته اشاره کرد و در پاسخ به سوالی مبنی بر درخواست سناتورهای آمریکایی به بایدن مبنی بر ایجاد ممانعت از ورود رییسی به سازمان ملل متحد، گفت: این درخواست‌ها بچگانه، ساده‌لوحانه و در چارچوب لابی‌های ضد ایرانی است. آمریکا وظایف قطعی درباره مقر سازمان ملل متحد دارد و باید فراغ از اختلافات با کشورها در چارچوب وظایف خود عمل کند. لابی‌های ضد ایرانی از هر اتهامی استفاده کرده و قبلا نیز از این دست اقدامات انجام داده است.

چند ده هیات خارجی برای حضور در مراسم تحلیف عازم تهران هستند

وی درباره سفر رییس‌جمهور عراق به ایران اظهار داشت: سفر رییس‌جمهور عراق به ایران در برنامه است و به احتمال زیاد، برای مراسم تحلیف به ایران می‌آیند. این سفر در چارچوب روابط دوجانبه است. علاوه بر ایشان، چند ده هیات دیگر، برای حضور در مراسم تحلیف عازم ایران هستند.

این دیپلمات ارشد با بیان اینکه از همان زمان که مراسم تحلیف آغاز شد، وزارت خارجه و سفارتخانه‌ها با هماهنگی مجلس و دفتر رییس‌جمهور منتخب درگیر مراسم تحلیف بودند، تصریح کرد: چند ده هیات به ایران می‌آیند که نشان از مقبولیت و مشروعیت ایران در عرصه بین‌المللی است. در سطح روسای جمهور، دولت‌ها، مجلس‌ها و وزرای خارجه عازم تهران هستند و مراسم تحلیف در روز پنحشنبه با قوت برگزار می‌شود.

زمان برگزاری اجلاس چهارجانبه چابهار مشخص نشده است

خطیب‌زاده درباره زمان برگزاری اجلاس چهارجانبه چابهار تصریح کرد: کریدور شمال و جنوب از مهمترین کریدورهای ایران است که از سال ۲۰۰۱ به دنبال توسعه آن بوده است. هند به عنوان توسعه دهنده بخشی از آن نقش مهمی دارد. گفت‌وگوهایی برای برگزاری این اجلاس شده اما زمان آن مشخص نشده است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا از عربستان سعودی در مراسم تحلیف رییسی شرکت می‌کند، خاطرنشان کرد: تا آنجایی که من جزییات را دارم، اسمی از نماینده عربستان در این مراسم را ندیدم اما باید مجددا چک شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره متهم شدن یک ایرانی در آمریکا به دلیل صادرات اقلام تحریمی به ایران ابراز داشت: اقدامات آمریکا هر روز، بروز بیشتری از گروگان‌گیری است که وقیحانه و به اتهامات واهی انجام می‌دهد. اینکه یک ایرانی متهم به صادرات مواد اولیه یا وسایل‌ آزمایشگاهی و... شود، برای آمریکا و دولت بایدن که شعار دیگری داده بود.

به گفته خطیب‌زاده، اولویت ایران بر بازگشت ایرانیان از زندان‌های آمریکا است. هرچه آنها دست به گروگان‌گیری بیشتری بزنند، لیست ایرانیانی که باید آزاد شوند، بیشتر می‌شود.

پیگیری مجدانه وزارت خارجه از ضرب و شتم یک ایرانی در سوئد

وی درباره ضرب و شتم یک ایرانی در سوئد و پیگیری وزارت امور خارجه نسبت به ضرب و شتم ایرانیان در زمان برگزاری انتخابات در خارج از کشور بیان کرد: آنچه در برخی از حوزه‌های صندوق‌های رای رخ داد، به صورت جدی پیگیری شد، هم دلجویی و هم پیگیری حقوقی و قضایی. اما درباره ضرب و شتم یک ایرانی در سوئد، از همان لحظه اول، یادداشت اعتراضی داده شد و سفیر ایران نیز تماس‌هایی انجام داد. در فضای دیپلماتیک این مسئله در دست پیگیری است.

رییس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امورخارجه درباره نگاه ایران به پروژه شام جدید میان عراق، اردن و مصر یادآور شد: ایران همواره از همه امکاناتی که به توسعه نقش عراق در منطقه کمک کند، استقبال می‌کند. همچنین از هر ابتکاری که به صلح و ثبات منطقه کمک کند. هر  اقدامی از این رویکرد، مورد حمایت ماست. این پروژه چند دهه‌ای است ولی از هر ابتکاری استقبال می‌کنیم.

تنها راه حل بحران تونس گفت‌وگوهای فراگیر است

خطیب‌زاده در پاسخ به سوالی درباره تحولات تونس عنوان کرد: از نزدیک تحولات تونس را بررسی می‌کنیم. در کنار دولت و ملت تونس برای عبور از این مرحله هستیم. تنها راه گفت‌وگوهای فراگیر است. فکر می‌کنیم هر چه زودتر طرف‌ها وارد فرایند گفت‌وگو شوند.

امنیت مردم افغانستان برای ایران اولویت یک است

وی درباره اقدامات ایران برای ایجاد صلح در افغانستان گفت: برای ایران امنیت مردم افغانستان اولویت یک است و به همه طرف‌ها و طالبان گفته شده امنیت مردم را تامی کنند. ایران برای این موضوع آماده هر کمکی است. دور اول گفت‌وگوها را در تهران تسهیل کردیم و دور دوم را آماده‌ایم تسهیل کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید بر اینکه فکر نمی‌کنیم راه‌های غیرسیاسی پایدار باشند، اظهار داشت: طالبان جزیی از امروز و آینده افغانستان است. گفت‌وگوهای بین‌الافغانی راه صلح پایدار است. ایران امنیت افغانستان را امنیت خود می‌داند و امنیت اماکن دیپلماتیک برایش اهمیت دارد و با همه طرف‌ها برای استقرار امنیت و صلح در ارتباط هستیم.

خطیب‌زاده درباره ادعاهای دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس علیه ایران تصریح کرد: تکرار این ادعاهای عجیب و غریب نشان از عدم شناخت دقیق ایشان از تحولات غرب آسیا و درک ناقص ایشان دارد. ضرورت دارد آنچه در زمین در جریان است، دبیرکل شورای همکاری توجه داشته باشد. آنچه او می‌گوید بارها گفته شده است که منویات یکی، دو عضو شورا است و نه تمامی اعضا.

تعهدات برجامی آمریکا در وین مطرح است

وی با بیان اینکه جای تاسف دارد اظهارات ایشان اجاره‌ای است. هم به دبیرکل و هم آن یکی، دو کشور، مروری از مواضع و شناخت ناقص‌شان داشته باشند، خاطرنشان کرد: آنچه در وین در جریان است چگونگی آمریکا به تعهدات برجامی است که در ازای آن، ایران هم به تعهداتش به شکل کامل انجام دهد و ارتباطی به تحولات منطقه‌ای نیز ندارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره آخرین وضعیت مبادله ایران با آمریکا و انگلیس ابراز داشت: طرف آمریکایی در آخرین لحظه با توجه به تحولات ایران به نظر می‌رسد تعهداتش خود را زیر پا گذاشت و اگر به آنها عمل می‌کرد، ایرانیان ما امروز آزاد بودند. چندین بار نقض تعهدات را از سوی امریکایی‌ها دیدیم و اینها دلایلی است که مذاکره‌ای مبتنی بر اعتماد نداشته باشیم و گفت‌وگوها را با حداکثر بی‌اعتمادی انجام دهیم.

خطیب‌زاده در پاسخ به سوالی مبنی بر واکنش ایران به نامه بایدن درباره ایران در دیدار با نخست‌وزیر عراق بیان کرد: ایران همسایگان و دوست خود را محل مناقشه با دیگران قرار نداده است در حالی که آمریکا کشورهای منطقه را به محل مناقشه تبدیل کرده است. امینت و آرامش، پیشرفت و توسعه آنها امنیت و آرامش و توسعه ماست. اما آمریکا برخلاف این مسئله عمل کرده از جمله ترور شبانه و بزدلانه سردار سلیمانی.

وی درباره تهدیدات وزیر خارجه آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی درباره ابدی نبودن زمان مذاکرات برای احیای برجام یادآور شد: آمریکا به عنوان ناقض برجام و کشوری که تحریم‌های ناعادلانه علیه ملت ایران تحمیل کرده و در جنگ اقتصادی مسبب بسیاری از گرفتاری‌ها است، در آخرین نقطه‌ای قرار دارد که از نقطه خواهان صحبت کند.

به گفته رییس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه، آمریکا مجرم است و این همه ظلم بی‌کیفر نمی‌تواند باقی بماند. آنها بهتر از هر کسی می‌دانند گفت وگوها با چه جدیتی انجام شده و طرف آمریکایی آماده نبوده به تعهداتش عمل کند. لحظه‌ای که آمریکا به تعهداتش عمل کند، توافق در دست است.

سفر وزیر امور خارجه قطر به تهران ربطی به مسائل ایران و آمریکا نداشت

وی درباره تبادل پیام میان ایران و آمریکا از طریق مسئولان قطری و احتمال ارسال پیام از سوی آمریکا در سفر برهم صالح به ایران گفت: سفر وزیر امور خارجه قطر به ایران دوجانبه بود و مثل همیشه درخصوص مسائل دوجانبه و منطقه‌ای گفت‌وگو شد و ربطی به مسائل ایران و آمریکا نداشت.

اتهامات رژیم صهیونیستی به ایران واهی است

این دیپلمات ارشد در پاسخ به سوالی درباره اتهامات رژیم صهیونیستی و آمریکا مبنی بر در دست داشتن ایران در حمله به نفتکش اسرائیلی اظهار داشت: موجودیت نامشروع رژیم اشغالگر قدس باید از اتهام‌زنی‌های واهی علیه ایران دست بردارد. این رژیم بار اولش نیست که از این اتهامات مطرح می‌کند.

خطیب‌زاده ادامه داد: این اتهامات بچه‌گانه و در چارچوب لابی اجاره‌ای و شناخته شده رژیم اشغالگر قدس در آمریکا است. مقامات رژیم صهیونیستی باید بدانند که با این فرافکنی‌ها، دردی دوا نمی‌شود.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره مطالب منتشر شده در برخی از رسانه‌ها درخصوص حمله به نفتکش اسرائیلی تصریح کرد: مادامی که صهیونیست‌ها و رژیم اشغالگر قدس دام پهن می‌کنند، ما نباید در این دام بیفتیم. این رژیم در روزهای تلخی از حیات خودش به سر می‌برد. این فرافکنی‌ها چیز جدیدی نیست و هر از چند گاهی که اتفاقات خوبی در منطقه می‌افتد از این فرافکنی‌ها می‌بینیم.

به گفته سخنگوی دستگاه دیپلماسی، رژیم اشغالگر قدس هر کجا پا گذاشته با خودش ناامنی، خشونت و ترور و جنگ برده و برای همین مسئول آن کسانی هستند که پای این رژیم را به این منطقه باز کردند.

موضوعات مهمی در مذاکرات وین باقی ماند

خطیب‌زاده درباره مذاکرات وین هم خاطرنشان کرد: در وین توافق‌های بسیار مهمی صورت گرفته و دستاوردهای خوبی داشته که در گزارش اخیر وزارت امور خارجه به مجلس روشن است، البته ما توافقاتی هم نتوانستیم انجام دهیم و مشکلاتی هم باقی مانده که اگر مشکلات باقی نمانده بود حتما توافقات صورت می‌گرفت. آنها هم مسائل جدی هستند./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی