کد خبر : 12438

علیرضابیگی:

عضو کمیسیون امور داخلی کشور مجلس با تاکید بر اینکه شوراها باید به پارلمان‌های قوی و کارآمد تبدیل شوند، گفت: تقویت نظارت بر شوراها و افزایش کارآمدی پارلمان‌های محلی با اصلاح قانون انتخابات شوراها تحقق پیدا می‌کند زیرا بزرگترین خلاء نظارت بر شوراها، خلاء قانونی است.

 

احمد علیرضابیگی ، در توضیح راهکارهای تقویت نظارت بر عملکرد شوراهای اسلامی شهر و روستا، گفت: با توجه به تجربه انتخابات دوره ششم شوراها نواقص قانون شوراها بیشتر نمایان شد، از ابتدا دوره مصمم بودیم تغییرات جدیدی را در قانون ایجاد کنیم  با توجه به گستردگی پیشنهادات و نقطه نظرات مطرح در مجلس، اصلاح قانون پیش از برگزاری دوره ششم به سرانجام نرسید و اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری در اولویت قرار گرفت که آن هم سیکل خود را طی کرد و در نهایت شورای نگهبان برخی شرایط را به وزارت کشور ابلاغ کرد.

زندانی شدن هزار نفر از اعضای دور پنجم شوراها نشان از ناکارآمدی قانون دارد

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس یازدهم، افزود: اصلاح قانون انتخابات شوراها در دستور کار مجلس است، نواقص در قانون با بهره گیری از نقطه نظرات صاحب نظران و کارشناسان و به طور ویژه وزارت کشور باید اصلاح شود تا قانون جامع و متقنی برای دور هفتم انتخابات شوراهای اسلامی به تصویب برسد.

نماینده مردم تبریز و آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بزرگترین خلاء نظارت بر شوراها، خلاء قانونی است. متاسفانه هزار نفر از اعضای دوره پنجم شوراها در زندان به سر می برند و همین موضوع کفایت می‌کند که بگوییم قوانین ما در حوزه نظارت جامع و کارآمد نبودند.

شوراها به عنوان یک هدف مورد نظر سوء استفاده‌گران

وی یادآور شد: مشکلاتی که در برگزاری انتخابات دور ششم شوراها پیش آمد و تخلفاتی که در سطح وسیعی صورت گرفت نشان می دهد شوراها به عنوان یک هدف مورد نظر سوء استفاده‌گران هستند بنابراین مجلس در این حوزه باید اقدام جدی و موثری انجام دهد.

علیرضا بیگی معتقد است: نظارت بر عملکرد شوراها و تقویت این حوزه قطعا در کاهش تخلفات و سوء مدیریت‌ها تاثیرگذار خواهد بود، مجلس یازدهم هم اهتمام جدی برای این موضوع دارد و از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد. شوراها باید به پارلمان‌های قوی و کارآمد تبدیل شوند./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی