کد خبر : 12272

الهیان:

رئیس کمیته حقوق بشر مجلس معتقد است در شرایطی که آمریکا نسبت به وضعیت امنیت افغانستان بی‌تعهد شده و خروج هدفمندی را آغاز کرده است، جمهوری اسلامی ایران باید روابط خود با این کشور را افزایش دهد.

 

زهره الهیان ، در تشریح نشست عصر امروز(چهارشنبه، 9 تیرماه) خود با جمعی از شخصیت‌های تأثیرگذار افغانستان، گفت: در این نشست مشکلات و معضلات اتباع افغانستان در ایران و نحوه تعامل ایران با افغانستان به خصوص در حوزه تعاملات اقتصادی و تبادلات تجاری و موانعی که سر راه این مسأله وجود دارد مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ایران بیشترین اشتراکات را با کشور افغانستان به لحاظ زبان، فرهنگ و همسایگی دارد، عنوان کرد: از این رو باید تعاملات فرهنگی ، اقتصادی و تبادلات تجاری تقویت شود اما متأسفانه این ظرفیت بزرگ مغفول مانده و موانع زیادی سر راه فعالان فرهنگی ، اقتصادی و تجار وجود دارد.

وی افزود: سرمایه گذاری تجار افغانستانی در ایران دارای مشکلاتی است که سعی داریم این موانع را رفع کنیم و تبادلات را جدی تر کنیم.

الهیان در ادامه با اشاره به شرایط جدید افغانستان تأکید کرد: این شرایط ایجاب می کند که دستگاه دیپلماسی ارتباط و تعامل خود با این کشور را در اولویت سیاست خارجی قرار دهد به خصوص با وجود بی تعهدی آمریکا نسبت به وضعیت امنیت افغانستان و خروج هدفمند آنها، جمهوری اسلامی باید به طور جدی تر برنامه ریزی هایی برای افزایش تعاملات داشته باشد و با رایزنی با گروه های مختلف تاثیر گذار در افغانستان امنیت و ثبات به منطقه باز گردد.

رئیس کمیته حقوق بشر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان با اشاره به نقش جمهوری اسلامی ایران در تأمین امنیت منطقه به ویژه افغانستان، خاطرنشان کرد: قطعا تدابیر ایران در این زمینه با در نظر گرفتن شرایط جدید افغانستان، بسیار مهم و تأثیرگذار خواهد بود./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی