کد خبر : 12182

مالکی:

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به سند جامع راهبردی همکاری‌های بین ایران و افغانستان، گفت: این سند مشکلات اقتصادی، سیاسی، امنیتی و حوزه آب بین دو کشور را مرتفع می‌کند لذا در تلاشیم تا هر چه سریعتر سفر اردکانیان رئیس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور به کابل انجام گیرد تا با دولت مستقر در افغانستان سند را نهایی کنیم.

فداحسین مالکی  در توضیح سند جامع راهبردی همکاری‌های بین جمهوری اسلامی ایران و افغانستان، گفت: این سند تحولی بین دو کشورT از مهمترین اسنادی است که برای آینده دو کشور موثر واقع می‌شود، این سند مشکلات حوزه آب بین دو کشورT مربوط به رودخانه هیرمند و دریاچه هامون که مسئله منطقه‌ای و بین المللی است را مرتفع می‌کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی افزد: به موجب سند راهبردی بین ایران و افغانستان مسائل تجاری بین دو کشور و ترانزیت از چابهار ساماندهی و قاچاق نسبت به آنچه در حال جریان است را کم رنگ تر می‌شود. همچنین مسائل اقتصادی، موقعیت سیاسی و مشارکت افغانستان در موضوع امنیت مرز دو کشور متحول خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه رضا اردکانیان، وزیر نیرو و رئیس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و افغانستان است، اظهار کرد: اخیرا با وی در همین خصوص صحبت کردیم، در تلاشیم تا هر چه سریعتر سفر وی به کابل انجام گیرد تا با دولت مستقر در افغانستان سند را نهایی کنیم. اردکانیان نیز آمادگی خود را اعلام کرده، قرار شده تا با آقای ظریف هم صحبتی کنیم که زمینه سفر اردکانیان به کابل تسهیل شود.

مالکی یادآور شد: در جریان تدوین این سند تصمیم‌گیری های خوبی صورت گرفته که منافع ملی دو کشور را تامین می‌کند، این سند زمینه سرمایه‌گذاری افغان‌ها در چابهار را تسهیل می‌کند. با توجه به اینکه از سال 1392 اتحادیه اروپا تعریف جدیدی برای افغانستان در حوزه تجاری تعریف کرده، این موقعیت برای ایران فوق العاده است./

پایان پیام

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی