کد خبر : 12128

علیپور:

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه عملیاتی شدن تذکرات نمایندگان به دستگاه های اجرایی، تعامل دو قوه را افزایش می‌دهد، گفت: رفع ایرادات کار اجرایی در مرحله تذکر، کار را به سوال و استیضاح از وزرا نمی‌کشاند.

محمد علی پور با اشاره به اهمیت طرح الزام دستگاه های اجرایی جهت پاسخگویی به تذکرات کتبی و شفاهی نمایندگان گفت: بیش از یک سال از عمر مجلس می گذرد و نمایندگان تذکرات متعددی به دستگاه های اجرایی داده اند که اگر این تذکرات بازدارنده باشد، مسئولیت پذیری وزرا و دستگاه های اجرایی نیز بیشتر می شود.

نماینده مردم ماکو و چالدران در مجلس شورای اسلامی در ادامه با تأکید بر اینکه باید از طرق قانونی دستگاه های اجرایی را ملزم به اجرای وظایف خود کرد، اظهار داشت: اگر اشکالات کار اجرایی در مرحله تذکر برطرف شود، کار به سوال و استیضاح نمی کشد و همین امر تعامل میان دو قوه را نیز افزایش می دهد.

وی در ادامه با اشاره به مخالفت برخی نمایندگان با چنین طرحی عنوان کرد: آنها معتقدند در قانون اساسی موضوعی تحت عنوان تذکر نیامده لذا نمی توان آن را تغییر داد اما ما معتقدیم مجلس می تواند در همه زمینه های قانون وضع کرده و صرفا عدم ذکر موضوعی در قانون اساسی دلیل بر عدم امکان قانون گذاری در آن موضوع نمی شود.

علیپور همچنین با اشاره به تصویب دو فوریت این طرح بیان کرد: قطعا فرصت برای اصلاح برخی ایرادات در کمیسیون مربوطه جهت ایجاد سازوکار مناسب برای عملیاتی شدن تذکرات نمایندگان به دستگاه های اجرایی وجود دارد و طرح به گونه ای تنظیم می شود که اگر برای مثال وزیری 5 تذکر وارد گرفت بداند این موضوع مقدمه ای برای سوال و یا استیضاح اوست.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه هدف از طرح چنین موضوعی این است که تذکرات نمایندگان صرفا توصیه و سفارش نباشد، خاطرنشان کرد: اگر می خواهیم شأن و جایگاه نمایندگان حفظ شود قطعا باید تذکرات آنها جنبه عملیاتی داشته باشد که این موضوع به سود سایر دستگاه های نظارتی نیز خواهد بود./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی