کد خبر : 12120

علیپور:

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه عملیاتی شدن تذکرات نمایندگان به دستگاه های اجرایی، تعامل دو قوه را افزایش می‌دهد، گفت: رفع ایرادات کار اجرایی در مرحله تذکر، کار را به سوال و استیضاح از وزرا نمی‌کشاند.

 

محمد علی پور با اشاره به اهمیت طرح الزام دستگاه های اجرایی جهت پاسخگویی به تذکرات کتبی و شفاهی نمایندگان گفت: بیش از یک سال از عمر مجلس می گذرد و نمایندگان تذکرات متعددی به دستگاه های اجرایی داده اند که اگر این تذکرات بازدارنده باشد، مسئولیت پذیری وزرا و دستگاه های اجرایی نیز بیشتر می شود.

نماینده مردم ماکو و چالدران در مجلس شورای اسلامی در ادامه با تأکید بر اینکه باید از طرق قانونی دستگاه های اجرایی را ملزم به اجرای وظایف خود کرد، اظهار داشت: اگر اشکالات کار اجرایی در مرحله تذکر برطرف شود، کار به سوال و استیضاح نمی کشد و همین امر تعامل میان دو قوه را نیز افزایش می دهد.

وی در ادامه با اشاره به مخالفت برخی نمایندگان با چنین طرحی عنوان کرد: آنها معتقدند در قانون اساسی موضوعی تحت عنوان تذکر نیامده لذا نمی توان آن را تغییر داد اما ما معتقدیم مجلس می تواند در همه زمینه های قانون وضع کرده و صرفا عدم ذکر موضوعی در قانون اساسی دلیل بر عدم امکان قانون گذاری در آن موضوع نمی شود.

علیپور همچنین با اشاره به تصویب دو فوریت این طرح بیان کرد: قطعا فرصت برای اصلاح برخی ایرادات در کمیسیون مربوطه جهت ایجاد سازوکار مناسب برای عملیاتی شدن تذکرات نمایندگان به دستگاه های اجرایی وجود دارد و طرح به گونه ای تنظیم می شود که اگر برای مثال وزیری 5 تذکر وارد گرفت بداند این موضوع مقدمه ای برای سوال و یا استیضاح اوست.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه هدف از طرح چنین موضوعی این است که تذکرات نمایندگان صرفا توصیه و سفارش نباشد، خاطرنشان کرد: اگر می خواهیم شأن و جایگاه نمایندگان حفظ شود قطعا باید تذکرات آنها جنبه عملیاتی داشته باشد که این موضوع به سود سایر دستگاه های نظارتی نیز خواهد بود.

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی