کد خبر : 11781

این گزارش درحال تکمیل است

رای‌گیری انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا از ساعت ۷ صبح امروز در سراسر کشور آغاز شد.

 
فرایند رای‌گیری انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری، ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا، میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی و دومین میان‌دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری با دستور عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور رأس ساعت هفت صبح امروز(جمعه، ۲۸ خردادماه) آغاز شد.

وزیر کشور گفت: بازرسین عزیز در هر جایی که هستند، مرتب کار بازرسی را انجام دهند و اگر خطایی بود به ما اطلاع دهند. رای مردم که تجلی اراده ملت در انتقال قدرت است صیانت کامل شود.

* زمان رای گیری از 7 صبح تا 12 شب در نظر گرفته شده که می‌تواند در صورت لزوم تا 2 بامداد نیز تمدید شود.

* انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی برای تعیین نمایندگان حوزه‌های انتخابیه «تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس»، «تفرش، آشتیان و فراهان»، «بهار و کبودرآهنگ»، «گچساران و باشت»، «آستانه اشرفیه» و «میانه» و هم‌چنین انتخابات مجلس خبرگان رهبری نیز برای تعیین نمایندگان استان‌های تهران، خراسان رضوی، قم و مازندران برگزار می‌شود.

*  واجدین شرایط 59 میلیون و 310 هزار و 307 نفر شامل 29 میلیون و 980 هزار و 38 نفر مرد و 29 میلیون و 330 هزار و 269 نفر زن هستند. که در این‌دوره یک‌میلیون و 392 هزار و 148 نفر رأی‌اولی واجد شرایط شامل، 706 هزار و 988 نفر مرد و 685 هزار و 160 نفر زن می‌باشند.

* 3.5 میلیون ایرانی خارج از کشور نیز واجد شرایط رأی دادن هستند که 133 نمایندگی جمهوری اسلامی ایران و 234 شعبه أخذ رأی در خارج از کشور برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آماده شده و در سه کشور سنگاپور، یمن و کانادا-با توجه به قطع روابط و تعطیلی سفارت کشورمان در آن کشور- انتخابات برگزار نخواهد شد.

* حدود یک میلیون برگ تعرفه انتخابات به وزارت خارجه تحویل داده شده که 679 هزار و 382 برگ تعرفه برای دور اول و دوم به نمایندگی‌ها ارسال شده است.

* انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا نیز در مراکز 24 استان به‌جز تهران به‌صورت الکترونیکی برگزار می‌شود.

* رأی‌دهندگانی که به شعبه مراجعه می‌کنند، کارت ملی و شناسنامه خود را برای احراز هویت به کاربر ارائه داده و با قراردادن کارت ملی در دستگاه، احراز هویت فرد انجام می‌گیرد.

* بر اساس اعلام رئیس کمیته فناوری اطلاعات ستاد انتخابات، با مراجعه رأی‌دهندگان به دستگاه‌های الکترونیکی و وارد کردن کد داوطلب مورد نظر، تصویر و مشخصات وی بر روی صفحه مشاهده شده و پس از تأیید، با ثبت و فشار دادن کلید سبز، رأی داده شده چاپ و پس از نمایش در صندوق تعبیه شده در ذیل دستگاه انداخته خواهد شد.

* با توجه به شرایط بیماری کرونا طبق ابلاغیه وزارت کشور و ستاد انتخابات، دستورالعمل‌های بهداشتی اعم از فاصله‌گذاری، استفاده از ماسک، تهیه هوا و سایر پروتکل‌ها در تمامی شعب أخذ رأی رعایت می‌شود تا سلامت مردم و مجریان انتخابات نیز حفظ شود.

* ستاد انتخابات کشور روز گذشته طی ابلاغیه‌ای به استانداران و فرمانداران سراسر کشور با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب درباره لزوم تمهیدات لازم برای سلامتی مردم در زمان مراجعه به شعب اخذ رأی دستور داد از تحقق کلیه اقدامات بند 9 دستورالعمل بهداشتی انتخابات از جمله ضدعفونی کردن شعب، اطمینان کامل حاصل شود.

* وزارت کشور سامانه‌ای تحت عنوان «انتخاب ایران» به‌منظور مشاهده اطلاعات درباره نامزد‌های انتخاباتی راه‌اندازی کرده و یک‌نرم‌افزار به‌نام شعبه‌یاب برای نزدیک‌ترین شعب أخذ رأی به مردم راه‌اندازی کرده و هم‌چنین نرم‌افزار «ریسک من» برای افراد پر ریسک کرونایی را به مکان‌های امن‌تر با انجام سریع‌تر روند‌های رأی‌گیری راهنمایی می‌کند.

* فهرست چهار کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری به شرح زیر است:

آقای محسن رضایی– فرزند نجف- کد نامزد 33

آقای سیدابراهیم رئیس الساداتی مشهور به رئیسی – فرزند سیدحاجی- کد نامزد 44

آقای سیدامیرحسین قاضی­ زاده هاشمی – فرزند سیدحسن- کد نامزد 66

آقای عبدالناصر همتی– فرزند احمدعلی- کد نامزد 88

ساعت7: حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب با حضور در حسینیه امام خمینی(ره) رای خود را به صندوق انداختند.

ساعت ۷:۳۰: محمود علوی وزیر اطلاعات و محمد جعفر منتظری دادستان کل کشور برای شرکت در سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری در ستاد انتخابات کشورحضور یافتند.

ساعت ۹:۴۰: حسن روحانی با حضور در وزارت کشور از ستاد انتخابات کشور بازدید کرد و در جریان روند برگزاری انتخابات قرار گرفت و رای خود را به صندوق های مستقر در ستاد انتخابات کشور انداخت.

رئیس جمهور در جریان حضور در ستاد انتخابات کشور و شرکت در انتخابات طی سخنانی اظهار داشت: در دنیا فقط چند کشور است که انتخابات آنها مورد توجه جهان است و حضور مردم و کاندیداها برایشان مهم است که جمهوری اسلامی ایران یکی از این کشورها است.

وی گفت: دنیا امروز به صندوق های رای ایران نگاه می کند امیدوارم کاری کنیم که دوستان امیدوار و دشمنان ناامید شوند و مردم به وظیفه ملی و دینی خود عمل کنند.

روحانی خطاب به دست اندرکاران انتخابات خاطرنشان کرد: دو توصیه دارم اول حفظ سلامت مردم که همه رعایت کنند در جریان رای گیری سلامت مردم حفظ شود و دیگر صیانت و حفاظت از آرا مردم است.

ساعت ۱۱:۲۰: اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور نیز با حضور در وزارت کشور، آرای خود را به صندوق انداخت.

 

 

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی