کد خبر : 11768

راستینه هفشجانی تاکید کرد:

نماینده مجلس تاکید کرد: هر سفارتخانه ما باید مجموعه ظرفیت هایی برای فعال سازی اقتصاد و دیپلماسی اقتصادی به وجود بیاورد و راه های ارتباطی بخش خصوصی ما با سایر کشورها را هموار کند.

احمد راستینه هفشجانی، در خصوص حل مسئله برجام با افزایش ارتباط با کشورهای همسایه، گفت: در آستانه یک انتخابات بسیار مهم هستیم، انتخاباتی که علاوه بر آنکه روح تازه ای در کالبد اجرای کشور می دمد و شور و نشاط را برای کارآمدی بیشتر در دستگاه های اجرایی حاکم خواهد کرد، انتخاب مسیر جدید برای دفاع و صیات از حقوق ملت است.

وی بیان کرد: به عبارتی این انتخابات، یک جریان سیاسی را که همه تخم مرغ های خود را در یک سبد گذاشت و به بهانه برجام سایر اقداماتی که می توانست در یک دیپلماسی بسیار فعال تر با استفاده از ظرفیت های همسایه و سایر کشورهای دنیا مبادلات اقتصادی بهتری را رقم بزند کنار می گذارد، متاسفانه با شرطی سازی اقتصاد و با اعتماد به غرب به بهانه اینکه برجام بستر و ظرفیت بسیار خوبی برای حل مشکلات اقتصادی است سبب شد که ثقل توجهات دستگاه دیپلماسی ما به سمت برجام، کشورهای اروپایی و آمریکایی برود و این باعث غفلت از کشورهای همسایه و سایر کشورهای دنیا در تعاملات اقتصادی شد.

نماینده مردم شهرکرد در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: 15 کشور همسایه بیش از هزار میلیارد دلار واردات دارند سهم ایران از این میزان صرفا 20 میلیارد دلار است، این سهم نشان می دهد که سیاست همه جانبه، فراگیر و ظرفیت سازی لازم برای فعال سازی دستگاه دیپلماسی نداشتیم، مجموعه سفارتخانه های ما در کشورهای همسایه نقش خود را در اتصال تجار ایرانی با بخش خصوصی کشورهای همسایه ایفا نکرده است.

این نماینده مجلس افزود: هر سفارتخانه ما باید مجموعه ظرفیت هایی برای فعال سازی اقتصاد و دیپلماسی اقتصادی به وجود بیاورد و راه های ارتباطی بخش خصوصی ما با سایر کشورها را هموار کند.

راستینه تاکید کرد: یکی از اولویت های دولت آینده فعال سازی جدی بخش دیپلماسی اقتصادی در وزارت امور خارجه و باز تعریف جدید برای سفارتخانه های ایران در کشورهای دنیا برای فعال سازی ظرفیت هایشان برای مراودات تجاری است.

وی گفت: متاسفانه برجام سبب شرطی شدن اقتصاد کشور شد، به گونه ای که بسیاری از کشورها به بهانه اینکه منتظر تصمیم آمریکا و سه کشور اروپایی برای تعیین تکلیف توافق هسته ای هستند با ایران مرادوات اقتصادی انجام نمی دهند، در حالی که وقتی ما ظرفیت های درونی اقتصاد کشورمان را فعال کنیم، از منابع عظیم خدادادی و از موقعیت جغرافیای خود بهره بگیریم، کشورهای اروپایی و آمریکا ناگزیر به اجرای تعهداتشان در برجام خواهند شد.

این نماینده مردم در مجلس بیان کرد: در واقع باید ثقل توجه ما فعال سازی روابط اقتصادی-تجاری با سایر کشورها و استفاده بهینه از ظرفیت ترانزیتی و ژئوپولتیکی ایران اسلامی برای اعمال نقش و نظارت خود در مبادلات و تجارت بین المللی باشد، وقتی توجه مان به تجارت بین الملل جدی شد آن زمان کشورهای متعاهد در برجام، راهی جز اجرای تعهداتشان نخواهد داشت.

راستینه تاکید کرد: با فعال سازی ظرفیت های درونی، تمرکز بر تولید، رابطه فراگیر با کشورهای همسایه، متنوع سازی سبد ارزی و مبادله پولی چند جانبه آمریکا و اروپایی ها به نقطه ای از انفعال خواهند رفت که ناگزیر به اجرای تعهداتشان در برجام می شوند./

 

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی