کد خبر : 11649

عرف در نشست خبری:

رئیس ستاد انتخابات کشور بیان کرد: زمان اخذ رای را افزایش داده ایم و یک ساعت زودتر انتخابات آغاز می شود و دو ساعت پس از ساعت ۲۴ اگر لازم شد، انتخابات ادامه می یابد.

 جمال عرف امروز (دوشنبه ۲۴ خردادماه) در نشست خبری با اصحاب رسانه آخرین پیگیری ها از برگزاری انتخابات ۱۴۰۰ را تشریح کرد و  گفت: در انتخابات ریاست جمهوری بیش از ۶۷ هزار صندوق رای را آماده و با ناظر نهایی کردیم و در انتخابات شوراها نیز ۷۵ هزار صندوق و در نمایندگی های سراسر  جهان ۴۵۰ صندوق در نظر گرفته شده است. یک و نیم میلیون نفر عوامل اجرایی، نظارتی و بازرسی مشارکت می‌کنند.  

رئیس ستاد انتخابات کشور درباره واجدین شرایط گفت: ۵۹ میلیون و ۳۱۰ هزار و ۳۰۷ نفر واجدین شرایط انتخابات هستند که ۲۹ میلیون و ۹۸۰ هزار و ۳۸ نفر مرد و ۲۹ میلیون و ۳۳۰ هزار و ۶۹ نفر زن هستند، یک میلیون و ۳۹۲ هزار و ۱۴۸ نفر رای اولی هستند.  

وی افزود: کلیه اقلام انتخاباتی صندوق الکترونیکی و غیرالکترونیک و احراز هویت ارسال و واکسیناسیون ۵ هزار و ۵۰۰ نفر از عوامل اجرایی انجام شده است. با همکاری وزارت بهداشت قرار شد با استفاده از واکسن ایرانی این واکسیناسیون انجام شود و امروز قول دادند در کمیته اخلاق موضوع مطرح و این کار انجام شود.

معاون سیاسی وزارت کشور درباره اقدامات ستاد انتخابات برای برگزاری انتخابات پرشور و تمهیدات پروتکل بهداشتی، گفت: از مهرماه سال گذشته تمهیدات این انتخابات آغاز شد و ۱۲ جلسه شخصا به صورت حضوری و ویدئوکنفرانسی با همه روسای ستاد انتخابات داشتم که یکی از بحث‌های اصلی، مشارکت حداکثری بود.

عرف اضافه کرد: علاوه بر این ۶ جلسه با احزاب و گروه‌های سیاسی برگزار کردم. وزیر هم با استانداران جلسه داشت و دو جلسه با فعالان سیاسی نشست داشت و همه تلاش وزارت کشور این بود همه گروه‌های مرجع فعال شوند تا انتخابات پرشور داشته باشیم.

بازرسی وزارت کشور و قوه قضاییه تخلفات انتخابی را پیگیری می کنند

وی درباره چگونگی رسیدگی تخلفات انتخاباتی، اظهار کرد: عناوین تخلفات انتخاباتی از زمان تبلیغات و روز رای گیری براساس قانون تصریح شده و بازرسی وزارت کشور و پیشگیری قوه قضاییه فعال هستند و از مجاری قانونی همه این مطالب دنبال می‌شود. ستادی اصرار داشت در نقطه ای از شهر تجمع شود و اجزای فرمانداری و ستاد تامین به لحاظ مسایل بهداشتی گفتند تا تجمع به استادیوم انتقال دهند و این به معنای ممنوعیت نبود. 

اگر انتخابات به دور دوم کشیده شود؟

عرف ادامه داد: یکی از مفروضات وزارت کشور احتمال کشیده شدن انتخابات به دور دوم است که در این زمینه تعرفه‌های لازم چاپ و اگر دور دوم کشیده شد جمعه بعد دور دوم برگزار می‌شود.

رییس ستاد انتخابات وزارت کشور درباره تایید صلاحیت نامزدهای انتخابات شوراهای شهر و روستا، گفت: براساس آمار نهایی از تایید صلاحیت‌ها ۸۵ درصد ثبت نام کنندگان شوراهای اسلامی شهر و ۹۲.۵ درصد ثبت نام کنندگان شوراهای اسلامی روستا تایید نهایی شده اند.

وی ادامه داد:  ۴۳.۴۴ درصد ثبت نام کنندگان مجلس شورای اسلامی و ۲۶.۱ درصد ثبت نام کنندگان مجلس خبرگان رهبری تایید صلاحیت نهایی شده اند.

رییس ستاد انتخابات کشور با بیان اینکه نگرانی از بابت رعایت پروتکل ها داریم و تذکر های لازم به ستادهای نامزدها داده شده است، اظهار کرد: تعرفه های لازم برای دور دوم انتخابات چاپ شده است و اگر انتخابات به مرحله دوم رفت، آمادگی برگزاری دور دوم در جمعه بعد از ۲۸ خرداد را داریم.

پیش بینی میزان مشارکت

عرف درباره میزان مشارکت در انتخابات تصریح کرد: بخشی از نظرسنجی ها در فضای مجازی در اختیار همه است و البته فاصله ده درصدی در نظرسنجی ها وجود دارد و اختلافی بین ۳۷ تا۴۷ درصدی وجود دارد. از دستگاه های نظرسنجی دعوت کرده و درباره این اختلاف سوال کرده ایم. باز هم با آنها جلسه داریم تا ستاد انتخابات به عدد دقیق تری از میزان مشارکت و احتمال کشیده شدن انتخابات به دور دوم برسد.

زمان اخذ رای افزایش یافت

رییس ستاد انتخابات کشور درباره رعایت پروتکل های بهداشتی در روز اخذ رای گفت: زمان اخذ رای را افزایش داده ایم و یک ساعت زودتر انتخابات آغاز می شود و دو ساعت پس از ساعت ۲۴ اگر لازم شد، انتخابات ادامه می یابد. شعب افزایش یافته است. نرم افزار شعبه در اختیار همه مردم قرار دارد. شعب ضدعفونی می شود. همه از ماسک استفاده خواهند کرد. فاصله اجتماعی رعایت می شود. اگر در شعبی پروتکل ها رعایت نشد، رئیس شعبه باید تذکر دهد. هلال احمر پذیرفته ناظر بهداشتی در همه شعب داشته باشد. یک شعبه سیار برای بیماران کرونایی خواهیم داشت که با همکاری هلال احمر انجام می شود. آمار بیماران را از وزارت بهداشت می گیریم و اگر بیماری مایل به رای دادن بود، شعبه به بیمار مراجعه می کند.

کانادا همکاری نکرد

عرف درباره برگزاری انتخابات در خارج از کشور گفت:  ۱۰۱ کشور و ۱۳۳ نمایندگی یعنی دو مورد بیشتر از آنچه که من در ابتدا عنوان کردم، ۲۳۴ شعبه و ۴۵۰ صندوق آن چیزی است که آقایان انجام دادند.  دولت کانادا متاسفانه به‌رغم تعهدات بین‌المللی نپذیرفته است که نمایندگی ما در آنجا شعبه و صندوق ایجاد کندو قرار شد در نزدیکترین شهر کانادا شعبه ایجاد شود تا ایرانیانی که در کانادا هستند و علاقه‌مند به رای‌ دادن هستند به آن شهر و شعبه مراجعه کنند.

وی درباره ترتیب شمارش ارا، خاطرنشان کرد: در کل کشور اول آرای ریاست جمهوری شمارش می شود. در تهران پس از انتخابات ریاست جمهوری، نتایج انتخابات میان دوره ای خبرگان رهبری، مجلس شورای اسلامی و سپس شوراها اعلام می شود. توافق ما با شورای نگهبان این است که تجمیع آرا را از شعب انجام می دهیم و این نتیجه همزمان به شورای نگهبان و وزارت کشور می رسد. اگر اختلافی نباشد در اولین فرصت نتایج انتخابات ریاست جمهوری اعلام می شود . اگر در صندوقی اعتراض باشد، باید رسیدگی و بازنگری و بازشماری شود.

دلیل استعفای اعضای هیات نظارت بر انتخابات شوراها

رئیس ستاد انتخابات کشور در ادامه در پاسخ به سوالی درباره استعفای برخی از اعضای هیات نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا گفت: در فرایند انتخابات وسیعی که ما چهار انتخابات داریم، در مقطعی بین مجری انتخابات و ناظر بر سر موضوعاتی اختلاف نظر پیش می‌آید و مد نظر ماست که بر اساس قانون رفتار کنیم. بحث ما درباره تبصره 3 ماده 63 است که می‌گوید همه اختیارات نظارتی با هیات مرکزی نظارت است به جز دو نکته، یکی تعیین صلاحیت و دیگری تعیین صحت انتخابات که به هیات‌های نظارت استان و شهرستان‌ها سپرده شده است و ما خواستیم همینگونه عمل کنیم و اگر داوطلبی در هیات‌های اجرایی و نظارت شهرستان تایید شد، صلاحیت او دیگر تایید است و نباید مجددا به موضوع ورود شود و آقایان استدلال کردند که می‌توانیم ورود کنیم و ماجرا تمام شد./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی