کد خبر : 10148

فاضلی مطرح کرد

رئیس مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان معتقد است مرزهای سیستان و بلوچستان گذرگاه مهمی برای مراوده تجاری با پاکستان بوده که یک سوم جمعیت همسایگان ایران را در خود جای داده است.

ملک فاضلی ، با اشاره به اراده دو کشور ایران و پاکستان در توسعه روابط به خصوص در حوزه تجاری، گفت: سیستان و بلوچستان 284 کیلومتر مرز مشترک با پاکستان دارد به این معنا که گذرگاه مهمی در عرصه تبادلات تجاری مرزی است.

نماینده مردم سراوان، سیب، سوران و مهرستان در مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: مراودات تجاری، گشایش بازارچه های مرزی و شکل گیری گمرک های رسمی می تواند ابزار کار مناسبی برای ارتباط تجاری میان دو کشور باشد.

وی افزود: متأسفانه هنوز گمرکی که 80 سال پیش در مرز پاکستان رسمی بوده، وجود دارد و به همان صورت شاهد بیشترین حجم تبادلات تجاری از این منطقه هستیم که نیازمند توسعه است.

 
ملک فاضلی

فاضلی در ادامه با اشاره به اهمیت ایجاد امنیت پایدار در منطقه اظهار داشت: حضور گروه های افراطی در مرز پاکستان و نفوذ آنها به داخل کشور باعث برخی درگیری های طائفه ای شده که مراوده تجاری مناسب میان کشورهای منطقه می تواند به حل و فصل این اختلافات و جلوگیری از اقداماتی که منجر به اسلام هراسی می شود، کمک کند.

عضو کمیسیون بهداشت مجلس در ادامه با اشاره به حضور وزیر خارجه پاکستان در ایران و مذاکرات با وی، یادآور شد: منطقه سراوان دارای روستاهایی است که با روستاهای پاکستان همبستگی دارند و تجارت هایی که از قدیم میان آنها بوده باعث قرابت های سببی و نسبی شده و حالتی به وجود آمده که نمی توان جمعیت آنها را از هم جدا کرد از این رو باید برای تقویت مراودات، امنیت پایدار از طریق توسعه تجاری ایجاد کرد.

وی در ادامه گشایش مرزها و بازارچه های مرزی را بسیار مهم توصیف کرد و افزود: پاکستان یک سوم جمعیت 800 میلیون نفری همسایگان کشورمان را شامل می شود که بسیار مهم است همچنین تراز مالی با این کشور در سال های گذشته 80 درصد در حوزه صادرات و 20 درصد در حوزه واردات بوده که باید تقویت شود.

فاضلی در ادامه با انتقاد از محدود شدن مرز سراوان توسط ارتش پاکستان عنوان کرد: از عوارض این محدودیت ها حادثه 4 اسفند و سایر محدودیت های رفت و آمد مرزی برای 40 هزار نفر ساکنان منطقه است.

رئیس مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان در مجلس شورای اسلامی در پایان با اشاره به پروژه فنس کشی پاکستان در مرز خود، خاطرنشان کرد: این پروژه تا یک سال ادامه خواهد داشت و در تمام دنیا نیز وجود دارد اما مانع مراودات تجاری نمی شود البته اگر موضوع فنس کشی صرفا امنیتی دیده شود نمی تواند مسائل را حل کند و باید نگاه کاملا اقتصادی به این منطقه داشت.

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
  • نایب رئیس اتحادیه طلا و…

    نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران می‌گوید با توجه به تقاضای ایجاد شده در بازار، قیمت سکه امروز به ۹ میلیون و ۸۵۰…

اجتماعی