کد خبر : 2454

در حالی قسط وام یک میلیونی یارانه بگیران به 47 هزار تومان می‌رسد و باید از حساب یارانه کسر شود که برای خانوار تک نفره‌ای که فقط یارانه 45 هزار و 500 تومانی دریافت می‌کند، وضعیت دریافت وام مبهم می‌شود.

 در وام یک میلیونی که قرار است به حساب یارانه‌بگیران پرداخت شود دریافت اقساط از محل یارانه‌ای انجام خواهد شد که در هر ماه به حساب دریافت کنندگان واریز می‌شود؛ به عبارتی حساب یارانه، ضامن گیرنده این تسهیلات است و باید پاسخگوی مبلغ اقساط باشد.

 

با شرایطی که تاکنون برای پرداخت وام یک میلیونی تعریف شده، بازپرداخت این تسهیلات به صورت 24 ماه است و در این حالت اقساط در هر ماه به حدود 47 هزار تومان می رسد. بر این اساس با توجه به اینکه از بین 23 میلیون خانوار یارانه بگیر حدود 19 میلیون خانوار هم در کنار یارانه نقدی، کمک معیشتی هم دریافت می کنند با مشکلی برای پرداخت قسط مواجه نیستند.

 

اما در این میان خانوارهای هستند که تک نفره بوده و فقط در هر ماه یک یارانه 45 هزار و 500 تومانی دریافت می‌کند که این رقم حدود 1500 تومان کمتر از قسطی که برای وام یک میلیونی تعریف شده است.

 

در این شرایط با توجه به این ضامن پرداخت وام یک میلیونی همین حساب یارانه افراد و مبلغی است که در هر ماه دریافت می‌کند وضعیت افراد در خانوارهای تک نفره مبهم می‌شود. که آیا به این افراد وام تعلق نمی‌گیرد و یا این که چگونه قرار است قسط 47 هزار تومانی که بیش  از دریافتی آنها است پرداخت شود؟

 

تاکنون سازوکار پرداخت وام یک میلیونی به طور نهایی اعلام نشده است، اما احتمال این که تدابیری برای این موضوع اندیشیده شود وجود دارد؛ به طوری که احتمالا در صورت موافقت مراجع ذی‌ربط به تعداد اقساط که اکنون 24 ماه است افزوده شده تا مبلغ قسط پایین‌تر بیاید تا افرادی که در خانوار تک نفره حضور دارند بتواند از تسیهلات یک میلیون تومانی استفاده کنند.

 

تاکنون آنچه اعلام شده از این حکایت دارد که وام یک میلیونی از محل منابع بانکی به حدود 23 میلیون خانوار یارانه‌بگیر تعلق می‌گیرد که می‌تواند بعد از اعلام سامانه از سوی دولت درخواست خود را ثبت کرده و احتمالا همراه با یارانه اردیبهشت ماه دریافت کنند.

 

دوره بازپرداخت وام یک میلیونی 24 ماه و با سود 12 درصد است که در این حالت در هر ماه 47 هزار تومان قسط و در مجموع حدود 129 هزار تومان سود بازپرداخت آن خواهد بود.

 

منبع: ایسنا

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی