کد خبر : 563

نایب رئیس اتحادیه املاک تهران در گفتگو با «تریبون»:

حسام عقبایی ، نایب رئیس اتحادیه املاک تهران گفت: مردم نگران افزایش مجدد قیمت مسکن نباشند آنچه مشخص است تا پایان سال قیمت مسکن ثابت باقی می‌ماند.

به گزارش تریبون، افزایش تعداد آگهی‌ها نشان می‌دهد که تعداد معاملات مسکن در قالب خرید و فروش و اجاره در زمستان امسال نسبت به پاییز افزایش داشته اما قیمت‌ها روند ثابتی دارد.

 

بازار  مسکن از یک طرف با عقب‌نشینی طرف تقاضا به دلیل کاهش قدرت خرید مواجه بود و از سوی دیگر عرضه کننده مسکن با توجه به ابهامات موجود نسبت به آینده اقتصاد ایران تمایلی به عرضه واحدهای خود نداشت.

 

اثرگذاری بخش‌های مختلفی از جمله بازار ارز و ‌سکه زمینه‌ساز کاهش عرضه مسکن در امسال شد. کاهش معاملات مسکن در تابستان امسال به گونه‌ای بود که پس از مدت‌ها طی ماه‌های مرداد و شهریور شاهد کاهش تعداد معاملات از ابتدای سال هم به ویژه در شهر تهران بودیم. خوشبختانه بازار مسکن از مهرماه امسال تغییر کرد و تعداد معاملات با شیب ملایمی در پاییز افزایش یافت.

 

در همین حال نایب رئیس اتحادیه املاک تهران در پاسخ به این پرسش که آیا در سه ماه پایانی سال ممکن است قیمت خانه ارزان شود؟به خبرنگار اقتصادی تریبون گفت: در نیمه نخست سال 98 یک رکود تورمی در بازار مسکن حاکم بود و طبق آمار بانک مرکزی رشد بیش از 100 درصدی قیمت مسکن در این بازار حکم‌فرما بوده است.  در نیمه دوم سال بخشی از وضعیت بازار اصلاح شد. هر چند که بازار هنوز از لحاظ حجم معاملات در رکود قرار دارد اما آمارهای آذر ماه حاکی از این است که نوع معاملات در این بازار رونق داشته و بخشی از این تغییرات رخ داده است.

 

حسام عقبایی افزود: البته برای پیش‌بینی بازار مسکن تنها نمی‌توان به حجم معاملات در آذر ماه بسنده کرد. بنابراین باید منتظر واکنش بازار در دی ماه بود اما جنبه دیگر آمارها در آذر ماه نشان می‌دهد در شرایط فعلی بازار مسکن غیر تورمی شده یعنی با ثبات قیمت مسکن رو به رو هستیم.

 

او در ادامه گفت: مردم نگران افزایش مجدد قیمت مسکن نباشند آنچه مشخص است تا پایان سال قیمت مسکن ثابت باقی می‌ماند؛ چرا که بازار مسکن نسبت به تنش‌ها و مناقشات بین‌المللی دیرتر تاثیرپذیر است. معمولا بازار طلا و دلار نسبت به برخی موضوعات سیاسی زودتر تاثیر می‌پذیرند. همچنین پیش‌بینی می‌شود قیمت مسکن تا اواخر تابستان سال 99 با همین رویه فعلی پیش رود.

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
آخرین اخبار