کد خبر : 7661

جسپر وار، سفیر دانمارک در تهران ظهر روز سه­ شنبه سی­ام دیماه با نمایندگان اقلیت­های دینی در مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد

روبرت بگلریان نماینده مسیحیان ارامنه جنوب ایران در این دیدار با اشاره به دیرینگی تعاملات دو کشور، با مناست خواندن فضای کنونی برای تقویت مراودات فیمابین گفت: « ارتقاء و تقویت سطح روابط همواره از طریق گفتمان میان مجالس به تقویت و تحکیم ارتباطات کمک می­‌کند و مجلس شورای اسلامی آماده هرگونه همکاری در پیشبرد سطح مناسبات میان جمهوری اسلامی ایران و دانمارک می باشد».

وی تداوم روند مذاکرات میان دو کشور برای تقویت همکاری­های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی تبادل و تعامل فیمابین را ضروری دانست.

بگلریان در ادامه افزود: مجلس شورای اسلامی به تصریح قانون اساسی ظرفیتهای قانونی فراوانی را برای نمایندگان اقلیت در نظر گرفته و احقاق حقوق متوکلین از این طریق قابل انجام است.

نماینده مسیحیان ارامنه جنوب ایران در مجلس شورای اسلامی، آزادی امور دینی و مشارکت ارامنه در امور سیاسی کشورمان را تأثیرگذار در بالندگی سیاسی، اجتماعی و مدنی جمهوری اسلامی ایران معرفی کرد.

نماینده ارامنه جنوب، با اشاره به نقش­‌آفرینی موثر نمایندگان اقلیت های دینی ، برابری همه نمایندگان در مجلس شورای اسلامی را نمونه ای از آزادی مدنی، دموکراسی و حقوق شهروندی در جمهوری اسلامی ایران بیان کرد.

وی حضور جامعه اقلیت در حوزه های فرهنگی و اجتماعی را از ظرفیت­های موجود بر مبنای حقوق شهروندی بین آحاد مردم ایران دانست و اظهار داشت: حضور پر رنگ اقلیت­های دینی در حوزه­های ورزش، سینما  و هنر نشان از توجه جامعه ایرانی به فرهنگ بدون هیچ محدودیت دینی در این مرز و بوم است.

همایون سامه یح نجف آبادی نماینده کلیمیان ایران در مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه بیان داشت: توجه ویژه رهبری جمهوری اسلامی ایران به انفکاک بین جامعه یهود و صهیونیزم، نشانه­ای از توجه ویژه جمهوری اسلامی ایران و مقام معظم رهبری به اقلیت­های دینی و یهودیان در ایران می­باشد .

وی در ادامه گفت: افراط و تفریط در همه جوامع وجود دارد و هیچگونه تفکر ضدیهودیت، توهین به ادیان، دخالت در مشارکت­های مذهبی در جمهوری اسلامی ایران وجود نداشته و جامعه یهودیان ایران آزادانه به انجام فرائض دینی و مشارکت­های مذهبی خود پرداخته است.

جسپر وار، سفیر دانمارک در تهران نیز در ادامه این دیدار افزود: ارتباطات میان ایران و دانمارک روابطی عمیق و تاریخی و دوستانه بوده است و نمونه آن حضور مهندسان دانمارکی در ساخت راه‌­آهن ایران است.

وی توجه ویژه به دیپلماسی پارلمانی را باعث تقویت روابط دو کشور در عرصه پارلمانی دانست و گفت: امیدواریم گفتگوهای نمایندگان دو کشور در پیشبرد همکاری­ها موثر باشد و شاهد تقویت و ارتقاء سطح مناسبات میان مجالس دو کشور فیمابین باشیم.

سفیر دانمارک در تهران در پایان از حضور نمایندگان اقلیت­های دینی مجلس شورای اسلامی در این نشست، تشکر و قدردانی کرد و افزود: دولت و پارلمان دانمارک آماده ارتقا هرگونه همکاری و مراوده در عرصه‌‌های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی با  جمهوری اسلامی ایران است و همواره از ارتقاء سطح ارتباطات فیمابین استقبال می­کند.

شایان ذکر است در این دیدار اسفندیار اختیاری کسنویه یزد نماینده زرتشتیان ایران، شارلی انویه تکیه نماینده آشوریان کلدانی و آرا شاوردیان نماینده مسیحیان ارامنه شمال ایران در مجلس شورای اسلامی نیز حضور داشتند./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی