کد خبر : 6449

رحیمی جهان‌آبادی با اشاره به اظهارات وزیرخارجه آلمان:

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: دیگر کسی برای اظهارات غربی‌ها اعتباری قائل نیست و نمی‌توان برای امضای آن‌ها ذیل قراردادها ارزش قائل شود.

جلیل رحیمی جهان آبادی ، با اشاره به این که برجام به صورت یک جانبه اجرا شد،گفت: کشورهای غربی مانند آلمان، فرانسه، انگلیس و آمریکا طرف قرارداد برجام بودند، به تعهدات‌شان عمل نکردند. علیرغم این کشورها، ایران به تعهدات خود عمل کرده و این قرارداد به صورت یکطرفه و یکجانبه اجرا شد.

هیچ عقلانیت و منطقی پشت حرف های هایکو ماس نیست

وی با اشاره به اظهارات وزیرخارجه آلمان در موضوع برجام، مطرح کرد: اظهارنظر هایکو ماس در مورد فرابرجام، از پشتوانه منطق و عقلانیت بی بهره است.

رحیمی جهان آبادی در ادامه مطرح کرد: وقتی که قراردادی را با ایران امضا کردید و این قرارداد اجرا نشده است؛ به فرض اینکه ایران بپذیرد و قرارداد جدید و یا مذاکره جدیدی را فراتر از برجام انجام دهد ؛چه ضمانتی برای اجرای این قرارداد وجود دارد؟ و اصلاً چه کسی در ایران حاضر است که  چنین قراردادی را منعقد کرده و وارد گفت‌وگو با طرف‌های غربی شود؟

بیشتر بخوانید:

  • وقت‌کشی اروپا در اجرای تعهدات برجامی مصداق بارز نقض برجام است

 وفای به عهد،پایه تمام قراردادها و معاهدات بین المللی 

نماینده مردم تربت‌جام و تایباد و باخرز و صالح آباد در مجلس با تاکید براینکه در حقوق بین الملل یک اصل بدیهی وجود دارد به نام اصل وفای به عهد، مطرح کرد: وفای به عهد، پایه تمام قراردادها و معاهدات بین المللی است و دولت‌ها بر پایه منافع متقابل معمولاً به تعهدات خود عمل می‌کنند و در قراردادها، وفای به عهد می‌کنند.

وی با بیان اینکه دیگر کسی برای غربی‌ها اعتباری قائل نیست که بخواهد برای امضای قرارداد آن ها ارزش قائل بشود، ادامه داد: فراتر از برجام و یا فروتر از برجام و یا خود برجام، نیاز به یک اصل مهم به نام اعتماد و دارد؛ این اعتماد تا زمانی که نسبت به رفتار و کردار و تعهدات غربی‌ها ایجاد نشود، بعید  می دانم کسی در ایران با غربی ها مذاکره کند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم  با بیان اینکه مذاکره‌ای که نه اروپا و نه آمریکایی‌ها اراده‌ای برای اجرای آن ندارند؛ مذاکراتی بی حاصل است، مطرح کرد: اما اگر اراده‌ای برای اجرای تعهدات دارند بهترین سند و بهترین چارچوب و قوی ترین زمینه همکاری با ایران اجرای تمام و کمال برجام است.

استانداردهای چندگانه برای خود غربی‌ها هم تبدیل به حرف مضحکی شده است

رحیمی جهان آبادی خاطرنشان کرد: تا زمانی که غربی‌ها معاهده برجام را به صورت کامل اجرائی نکرده اند، آنچه را که عنوان می کنند صرفاً یک است بدون پشتوانه اجرایی و ارزش و اعتباری هم ندارد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه حنای غربی ها دیگر رنگی ندارد، تصریح کرد: دروغ‌های اروپایی‌ها و استانداردهای چندگانه ای که مطرح می‌کند؛ نه تنها برای ما که یک کشور آسیایی و در حال توسعه هستیم؛ حتی برای خود غربی‌ها هم تبدیل به حرف مضحکی شده است که کسی آنها را جدی نمی گیرد و به آنها توجهی نمی کند. 

به گزارش  خانه ملت؛ محمدجواد ظریف با اشاره به اظهارات "هایکو ماس" وزیر امورخارجه آلمان درباره ضرورت توافق فراتر از برجام با ایران نوشت: هایکو ماس و تروئیکای اروپا باید قبل از حرف زدن در مورد ایران این کارها را انجام دهد: آپارتاید کرونایی نفرت انگیز را متوقف کنید، به تعهدات خود ذیل قطعنامه شورای امنیت پایبند باشید و دست از نقض برجام بردارید و از رفتارهای مخرب خود در منطقه ما و فروش ۱۰۰ میلیارد دلار تسلیحات به کشورهای خلیج فارس و حمایت کورکورانه از اعمال تروریستی اسرائیل دست بردارید./

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی