کد خبر : 5906

در دیدار سفیر بلغارستان با رئیس گروه دوستی پارلمانی مطرح شد؛

در دیدار سفیر بلغارستان در تهران با رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و بلغارستان طرفین بر لزوم گسترش دیپلماسی پارلمانی برای توسعه همکاری ها و تحکیم روابط فی‌مابین تاکید کردند.

خانم نیکولینا استفانُوا کُنُوا، سفیر جمهوری بلغارستان در تهران امروز دوشنبه (26 آبان ماه) با عباس مقتدایی، رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران – جمهوری بلغارستان دیدار و گفتگو کرد.

مقتدایی در ابتدای این دیدار با اشاره به سابقه دیرینه مناسبات دوستانه دو کشور گفت: جمهوری اسلامی ایران و جمهوری بلغارستان از ظرفیت و توانمندی­های بالایی برخوردارند که می بایست از آنها برای ارتقاء سطح همکاری­ها و تحکیم و تقویت ارتباطات فیمابین استفاده کرد.

وی همچنین افزود: تعاملات پارلمانی بویژه میان گروه­های دوستی پارلمانی در مجالس دو کشور، قادر است تا با شناسایی موانع و مشکلات موجود در مسیر توسعه همکاری­ها و کمک به رفع آنها، بسترهای لازم برای گسترش هرچه بیشتر مناسبات فیمابین در عرصه های مختلف را فراهم نماید.

رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران – بلغارستان در ادامه این دیدار گفت: تقویت همکاری­های اقتصادی، صنعتی، علمی و دانشگاهی بین دو کشور، از سوی گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و بلغارستان درحال پیگیری است.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود، سیاست اعمال فشار و تحریم­های ضدبشری رئیس جمهور شکست خورده آمریکا علیه کشورمان را بی ­نتیجه خواند و افزود: چهل سال تحریم و اعمال فشار آمریکا علیه ملت ایران جز کمک به توسعه و پیشرفت کشور و تقویت استقلال و استغنای ایران اسلامی، ثمره دیگری نداشته است.  

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در پایان این دیدار، افزایش تعاملات و همکاری­های جمهوری اسلامی ایران و بلغارستان با تلاش و کوشش مسئولان سیاسی و پارلمانی دو کشور را خواستار شد.

نیکولینا استفانوا کُنُوا، سفیر جمهوری بلغارستان در تهران نیز در این دیدار گفت: دیپلماسی پارلمانی، به عنوان راهکاری مهم، بسترهای لازم برای توسعه ارتباطات و همکاری­های دو کشور در بخش­های مختلف و مورد علاقه را فراهم می کند.

وی همچنین افزود: جمهوری اسلامی ایران، کشوری با اهمیت در منطقه و جهان است و در سیاست خارجی بلغارستان از جایگاه ویژه و مهمی برخوردار است.

سفیر بلغارستان در ادامه این دیدار گفت: سال 2021، مقارن است با یکصد و بیست و پنجمین سالگرد برقراری روابط سیاسی و دیپلماتیک بین دو کشور اما قدمت ارتباطات دو ملت به قرن­ها قبل باز می­گردد بنابراین ضروری است تا ارتباطات و همکاری­های فیمابین بیش از پیش تقویت شود.   

خانم استفانوا در پایان این دیدار نسبت به اجرایی شدن کلیه توافقات منعقد شده بین دو کشور که می­تواند به ارتقاء سطح مناسبات فعلی منجر شود، ابراز امیدواری کرد.

در این دیدار خانم دکتر سارا فلاحی، نایب رئیس گروه دوستی پارلمانی و نماینده مردم ایلام، ایوان، چرداول، مهران، ملکشاهی و سیروان نیز حضور داشت و بر لزوم آشنایی بیشتر دو ملت با فرهنگ و آداب و رسوم یکدیگر، نقش زنان دو کشور در رشد و ترقی جامعه و همچنین کمک به گسترش همکاری­های علمی، فرهنگی و اجتماعی فیمابین تاکید کرد./

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی