کد خبر : 16359

عموئی:

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با یادآورش نگاه مثبت کشورهای آفریقایی به توانمندی‌ها و مواضع جمهوری اسلامی، گفت: توجه به آفریقا در دولت قبل به حاشیه رفت اما مهمترین راهبرد در توجه به فرصت‌ها و ظرفیت‌هایی کشورهای آفریقایی، توجه به ظرفیت‌های اقتصادی و فرصت‌هاست که جمهوری اسلامی می‌تواند فراهم آورد.

ابوالفضل عموئی، با اشاره به نشست اخیر کمیته روابط خارجی مجلس پیرامون بررسی آخرین وضعیت روابط جمهوری اسلامی ایران با آفریقا، گفت: ما در مجلس شورای اسلامی و در حوزه سیاست خارجی در تلاشیم تا فرصت‌های پیش روی کشور را شناسایی کنیم، یکی از فرصت‌های پیش روی سیاست خارجی، پیشبرد همکاری‌ها و توسعه مناسبات اقتصادی در حوزه آفریقا است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی افزود: آفریقا با 54 کشور، قاره‌ای با جمعیت 3 میلیارد نفری است که فرصت‌های زیادی برای همکاری با ایران دارد، آفریقا در مسیر توسعه است و این توسعه به معنایی نیازهای روز افزون کشورهای آفریقایی است و اینکه آنها در تامین نیازهای کشور ما می‌توانند نقش آفرین باشند.

توجه به کشورهای آفریقایی در دولت قبل به حاشیه رفت

نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس در مجلس یازدهم تصریح کرد: در کمیته روابط خارجی و کمیسیون امنیت ملی جلساتی را با حضور مسئولان ذی ربط درباره توسعه مناسبات با قاره آفریقا برگزار کردیم و جمع بندی موضوع را از طریق وزارت خارجه دنبال می‌کنیم. متاسفانه در دولت گذشته توجه به کشورهای آفریقایی به حاشیه رفت و جلسات ستاد آفریقا عمدتا برگزار نشد.

وی در ادامه اظهار کرد: توجه به کشورهایی آفریقایی در دولت قبل صورت نگرفت اما به نظر ما مهمترین راهبرد در توجه به فرصت‌ها و ظرفیت‌هایی کشورهای آفریقایی، توجه به ظرفیت‌های اقتصادی و فرصت‌هاست که جمهوری اسلامی می‌تواند فراهم آورد. کشورهای مختلف مانند ترکیه و چین در سال‌های اخیر به آفریقا توجه جدی کردند و لازم است ما هم از این فرصت‌ها استفاده کنیم.

نگاه مثبتی در بین کشورهای آفریقایی به توانمندی‌ها و مواضع سیاسی ایران وجود دارد

عموئی همچنین بیان داشت: جمهوری اسلامی روابط خوبی را بعد از انقلاب اسلامی با کشورهای آفریقایی آغاز کرد و این روابط را به دلیل سیاست ضد سلطه که در کشور  پیگیری می‌شود باید توسعه داد. نگاه مثبتی در بین کشورهای آفریقایی به توانمندی‌ها و مواضع سیاسی ایران وجود دارد اما لازم است این میزان هم‌فکری را به همکاری تبدیل کنیم و لازمه آن فعال شدن سیاست خارجه و ستاد آفریقا در ریاست جمهوری است./

 

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی