کد خبر : 16354

رئیس کمیته امنیت آب کمیسیون امنیت:

رئیس کمیته امنیت آب کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد:اگر مسائل با کشور ترکیه به سرعت حل نشود در آینده مشکلاتی مشابه بند کمالخان تکرار می شود و عراق ، سوریه و ایران دچار بحران های زیست محیطی خواهند شد.

مرتضی محمودند با اشاره به احداث سد ایلیسو توسط ترکیه گفت: اقدامات ترکیه ممکن است منجر به بحران آب در کشورهای همسایه شود و ما به دنبال این هستیم که به صورت گزارش رسمی و مکتوب پیامد های احتمالی و راهکارها را به دستگاه های ذی ربط ارائه کنیم.

وی افزود:اگر مسائل با کشور ترکیه به سرعت حل نشود در آینده مشکلاتی  مشابه بند کمالخان تکرار می شود و عراق ، سوریه و ایران دچار بحران های زیست محیطی خواهند شد لذا باید دیپلماسی فعال در کنار اقدامات مهندسی و فنی هرچه سریعتر آغاز شود تا در فصل خشکسالی بحران آبی و  افزایش ریزگرد برای کشور مساله ساز نشود.

وی ادامه داد:امروز اهمیت آب به اندازه انرژی و نفت است و باید با سیاست گذاری دقیق و درست از سرمایه های خود دفاع کنیم و اجازه ندهیم برخی از کشورهای پیرامونی بیش از حد از منابع مشترک استفاده کنند و لازم است نسبت به سرنوشت آیندگان حساس بود.

عضو کمیسیون امنیت ملی با اشاره به سفر اعضای کمیسیون امنیت به مناطق مرزی آذربایجان گفت: در این سفر از نزدیک وضعیت مرز و همچنین دیوار مرزی ای که ترکیه در این منطقه احداث کرده مورد بررسی قرار گرفت و به صورت میدانی شرایط به دقت رصد شد./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی