کد خبر : 15815

رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و اندونزی:

ییس گروه دوستی پارلمانی ایران و اندونزی خواستار برگزاری هر چه سریعتر نشست کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در راستای توسعه روابط اقتصادی و افزایش سطح مبادلات فی‌مابین شد.

نشست مجازی روسای گروه های دوستی پارلمانی ایران واندونزی صبح امروز (سه شنبه 11 آبان ماه) با مشارکت محمدمهدی زاهدی رییس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و اندونزی و نیهایتول وافیروه رییس گروه دوستی پارلمانی اندونزی و ایران برگزار شد.

زاهدی در ابتدای این نشست با اشاره به روابط فعال مجالس ایران و اندونزی از جمله رفت و آمدهای رؤسا و نمایندگان مجالس دو کشور گفت: از تقویت روابط دوجانبه پارلمانی در سطوح مختلف استقبال می کنیم. معتقدیم باید از ظرفیت پارلمان ها بویژه گروه های دوستی برای ارتقاء و پیشبرد همکاری ها بخصوص روابط اقتصادی و تجاری میان دو کشور بیشتر استفاده شود.

رییس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و اندونزی در ادامه گفت: با توجه به نقش و جایگاه مجالس دو کشور می توانیم رایزنی های سازنده ای در عرصه های منطقه ای و بین المللی در راستای حل و فصل موضوعات مربوط به جهان اسلام و چالش های موجود داشته باشیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود حجم روابط تجاری و اقتصادی ایران و اندونزی را با ظرفیت های موجود نامتناسب خواند و تصریح کرد: توسعه روابط اقتصادی با همه کشورها از اولویت های دولت جدید ایران است. امیدواریم با برگزاری هر چه سریعتر نشست کمیسیون مشترک اقتصادی به عنوان چهارچوبی جهت توسعه روابط اقتصادی، شاهد جهشی قابل توجه در سطح مبادلات فیمابین باشیم.

رییس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و اندونزی خاطرنشان کرد: هیچ محدودیتی برای توسعه روابط دو کشور دوست و مسلمان وجود ندارد. از تحکیم روابط دو کشور در زمینه های مختلف مانند صنایع، کشاورزی و انرژی استقبال می کنیم. گروه دوستی پارلمانی ایران و اندونزی در مجلس شورای اسلامی نیز آمادگی تسهیل مناسبات فیمابین را دارد.

زاهدی از گروه دوستی پارلمانی اندونزی و ایران دعوت کرد که سفری به تهران داشته باشند تا نمایندگان دو پارلمان گفتگوهای فی‌مابین را برای توسعه و تقویت مناسبات دوستانه دو کشور تداوم بخشند.

همچنین نیهایتول وافیروه، رییس گروه دوستی پارلمانی اندونزی و ایران نیز در ابتدای این نشست، گفت: نمایندگان پارلمان اندونزی اعتقاد راسخ به پیشبرد روابط پارلمانی با ایران دارند از این رو از تداوم و ارتقاء سطح گفتگوهای میان اعضای گروه های دوستی پارلمانی دو طرف استقبال می کنیم.

وی در ادامه افزود: دو کشور دارای اشتراکات دینی فراوانی هستند. زمینه های خوبی برای تقویت همکاری ها وجود دارد که باید از آنها به نفع مردم اندونزی و ایران استفاده کنیم. فناوری های نوین، کشاوزی، تبادل استاد و دانشجو از مهمترین حوزه های علاقمندی طرف اندونزیایی است.

نیهایتول وافیروه اظهار کرد: با توجه به پیشرفت های قابل توجه ایران در زمینه ساخت واکسن و مبارزه با کرونا، در اندونزی علاقه زیادی به تقویت روابط در زمینه بهداشت و سلامت داریم و خواهان گشترش همکاری های فی‌مابین در این زمینه هستیم.

رییس گروه دوستی پارلمانی اندونزی و ایران ضمن تقدیر و تشکر از دعوت رییس گروه دوستی پارلمانی کشورمان، ابراز امیدواری کرد که در ابتدای سال جدید میلادی گروه دوستی پارلمانی اندونزی و ایران سفری به تهران داشته باشد./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی