کد خبر : 15797

سرگزی با اشاره به اجلاس تهران:

رئیس فراکسیون حقوق بشر مجلس با اشاره به اجلاس تهران و نگرانی همسایگان افغانستان از وضعیت مردم افغان و بحران‌های اقتصادی این منطقه، گفت: همسایگان به واسطه روابط گسترده‌ای که با مردم افغانستان دارند، در تسهیل ارسال کمک‌های انسان دوستانه و تشکیل دولت فراگیر در این کشور موثر است.

 
 
 

محمد سرگزی   ،  با اشاره به نظر اجماعی همسایگان کشور افغانستان برای ارسال کمک‌های انسان دوستانه به این کشور، گفت: شرکای راهبردی هر کشوری را همسایگان آن شامل می‌شود و عمدتا در زمانی که تحولات یا بحران‌هایی رخ می‌دهد یا دولت‌ها تغییر می‌کند، همراهی و همکاری همسایگان در ایجاد آرامش، ثبات، امنیت و بهبود فرایند‌ها و فعال شدن دولت‌ها موثر است.

رئیس فراکسیون حقوق بشر مجلس شورای اسلامی افزود: افغانستان به واسطه اشغال‌گری‌ها و دخالت بیگان در مدت سال‌های طولانی آسیب فراوان دیده است، مردم افغانستان با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می‌کنند، عده‌ای از آنها که به عنوان پناهجو از کشورشان خارج شدند نیز درگیر مسائل متعددی هستند.

نماینده مردم زابل، زهک، هیرمند، نیمروز و هامون در مجلس یازدهم با یادآوری تسلط همسایگان به مسائل و مشکلات مردم افغانستان، اظهار کرد: با توجه به شرایط جغرافیایی مردمان مناطق مختلف افغانستان با همسایه‌های هم مرز خود ارتباط تنگاتنگ دارند و این روابط در تسهیل همراهی همسایگان برای ارسال کمک‌های انسان دوستانه و کمک به افغانستان برای تشکیل دولت فراگیر موثر خواهد کرد.

سرگزی معتقد است: همچنین همسایگان در جلوگیری از اقدامات افراط گرایانه برخی گروهک‌ها به خصوص گروهک‌های تروریستی که هنگام تغییر دولت‌ها بروز پیدا می‌کند و امنیت داخلی و خارجی افغانستان را تحت تاثیر قرار می‌دهند، می‌توانند کمک شایانی کنند.

وی همچنین اظهار کرد: مردم افغانستان با توجه به اینکه در آستانه فصل سرما هستیم، در تامین مواد غذایی و سوخت مشکلات فراوانی دارند، در اجلاس تهران هم به طور مفصل به این مسئله پرداخته شده است. کمک همسایگان به زنان و کودکان افغان در این شرایط بحرانی وظیفه ملی و منطقه‌ای است./

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی