کد خبر : 15761

رضایی:

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: عملیاتی شدن سند راهبردی روابط ایران و چین می تواند اثر تحریم ها را کاهش دهد اما در عین حال معتقدیم که باید اینگونه اسناد راهبردی با دیگر کشورها هم تنظیم و اجرایی شود.

 

ابراهیم رضایی  درباره اهمیت افزایش همکاری ها بین ایران با چین و روسیه در کم اثر شدن تحریم ها  گفت: اصل ما در سیاست خارجی مبتنی بر نگاه متوازن به همه کشورها با هدف تامین منافع ملی و بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم و کشور است.  

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: در این نگاه، دیپلماسی کاملاً متوازن است و ارتباط با همه‌ی کشورها در آن لحاظ می‌شود. متاسفانه در دولت‌های قبل خصوصاً دولت یازدهم و دوازدهم نگاه متوازنی به دنیا صورت نگرفته است به همین خاطر ما در ارتباط با کشورهای پیرامونی خود و همسایگان نیز با مشکلاتی مواجه بودیم.

وی افزود: در دیپلماسی متوازن ارتباط با شرق، ارتباط با غرب و دیپلماسی اقتصادی با کشورهای همسایه به عنوان سه ضلع روابط دیپلماتیک باید لحاظ شود. یکی از مسائلی که در سیاست خارجی ما خصوصاً در دولت یازدهم و دوازدهم کمرنگ بوده روابط راهبردی با کشورهای حوزه شرق است.

رضایی بیان کرد: البته شرق در تعریف ما شبیه تعریفی که در دوره جنگ سرد بوده نیست؛ بلکه کشورهای توسعه یافته و یا در حال توسعه که زیر بلوک غرب و آمریکا تعریف نمی‌شوند نیز جزو این کشورها هستند.

وی ابراز کرد: در این تعریف کشوری مانند برزیل، هند، آفریقای جنوبی، چین، روسیه و غیره هم جزو شرق تعریف می‌شوند.  بر این اساس معتقدیم باید نگاه ویژه ای به ارتباط با کشورهای شرق از جمله روسیه و چین داشت.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: این ارتباط می تواند به دور زدن تحریم ها کمک کند.  البته این ارتباط نباید فصلی باشد و با آمدن دولت ها تغییر کند. ارتباطات بین المللی باید دارای یک سند جامع و مبتنی بر راهبرد مشخص باشد.

وی عنوان کرد: ما از عملیاتی شدن سند راهبردی روابط ایران و چین حمایت می کنیم و در عین حال معتقدیم که باید اینگونه اسناد راهبردی با دیگر کشورها هم تنظیم و اجرایی شود./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی