کد خبر : 480

طحانی، کارشناس بازار سرمایه مطرح کرد:

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: اکنون مهمترین انتظاری که فعالان بازار از روند این روزهای آن دارند، استراحت شاخص بورس تا سطح 385 هزار واحد است که احتمال می‌دهند به دلیل نامطلوب بودن گزارش 9 ماهه شرکت ها شاخص بورس تا این عدد اصلاح داشته باشد.

مهدی طحانی، کارشناس بازار سرمایه، گفت: براساس وضعیت کنونی نماد خودرو و بانک مورد اقبال بازار قرار گرفتند، اما نماد پالایشگاهی‌ها و سنگ‌آهنی‌ها در شمار منفی‌های بازار محسوب می شوند.

 

وی خاطرنشان کرد: زمانی که شاخص وارد اصلاح شود، بازگشت دوباره آن به روند عادی و مسیر افزایشی زمان‌بر است، اما بعد از آن دوباره بازار می تواند به مسیر صعودی بازگشت کند.

 

این کارشناس بازار سرمایه معتقد است، مسیر کلی بازار صعودی است اما به طور حتم در بین معاملات با فراز و نشیب هایی همراه خواهد شد.

 

وی اضافه کرد: سرمایه‌گذاران نباید در مواقعی که بازار در مسیر کاهشی قرار می‌گیرد به شکل هیجانی برخورد کنند، بلکه بهتر است سرمایه‌گذاران تاز وارد بوسیله صندوق‌های سرمایه گذاری و سبدگردان‌ها اقدام به سرمایه گذاری در بازار کنند.

 

طحانی خاطرنشان کرد: اقبال بازار تاکنون بیشتر به سمت گروه خودرویی و بانکی بود، اما در وضعیت کنونی با توجه به گردش نقدینگی در بازار شاهد اقبال گروه مخابرات و کشتیرانی در بین سرمایه‌گذاران هستیم.

 

به گفته این کارشناس بازار سرمایه، نمی‌توان معاملات این روزهای بازار را مختص به برخی از گروه‌ها دانست، بلکه نقدینگی در بازار در حال چرخش است.

 

وی تاثیر راه اندازی عملیات بازار باز بر روند معاملات بازار سرمایه را یادآور شد و افزود: عملیات بازار باز به عنوان عملیاتی است که به دولت اختیار تعیین نرخ بهره را می‌دهد، در نتیجه این اتفاق باعث می‌شود تا دیگر بانک ها مانند گذشته قادر به افزایش نرخ بهره و به چالش کشیدن اقتصاد نباشند که این موضوع به نفع بازار سرمایه و تصمیم گیران اقتصادی است.

 

به گفته طحانی، سرمایه‌گذارانی که دید کافی نسبت به سهام خریداری شده ندارند، رفتار دیگران را مبنای تصمیم خود قرار می‌دهند، بنابراین به محض اینکه بازار دچار تنش مثبت یا منفی می‌شود، براساس الگوی سرمایه گذاران تصمیم گیری می کنند اما سرمایه گذاران حرفه ای در بازار سرمایه برمبنای ارزش ذاتی شرکت‌ها تصمیم‌گیری می‌کنند و با تکانه‌های موقتی اقدام به خروج از بازار نمی گیرند.

 

منبع: ایرنا

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی