کد خبر : 503

بانک مرکزی بخشنامه‌ای را به بانک‌ها و موسسات اعتباری برای نظارت بیشتر بر افراد دارای بیش از ۲۰ فقره چک برگشتی ابلاغ کرد.

مدیریت کل نظارت بر بانک‌ها و موسسات اعتباری با صدور بخشنامه‌ای اعلام کرد: مطابق با بند ج ماده ۳۵ قانون پولی و بانکی کشور، هر بانک در مقابل خسارتی که براثر عملیات آن متوجه مشتریان می‌شود مسوول و متعهد جبران خواهد بود.

 از سوی دیگر بر اساس ماده ۳۰ از دستور العمل حساب جاری نیز مسوولیت عدم رعایت یا تخطی از مقررات دستورالعمل حساب جاری با هیات مدیره هر بانک است و در صورت تخلف، مشمول مجازات‌های انتظامی موضوع ماده ۴۴ قانون پولی و بانکی کشور می‌شود.

همچنین رفتار مدیران ارشد هر بانک و موسسه اعتباری در این زمینه در سوابق آنان درج و در فرآیند تایید صلاحیت برای تصدی سمت‌های مدیریتی ملحوظ نظر خواهد بود.

بر این اساس بانک مرکزی از بانک ها خواسته است درباره اشخاص دارای بیش از ۲۰ فقره چک برگشتی با نظارت واحد بازرسی هر بانک، گزارش‌ها تکمیل و به طور مستمر در دو مقطع پایان شهریور ماه و پایان اسفند ماه هر سال به منظور اتخاذ تدابیر لازم ارسال شود.

همچنین ضروری است مدیریت بازرسی هر بانک نسخه‌ای از گزارش‌ها و نتایج بررسی‌های صورت گرفته در این خصوص را به همراه مستندات مربوطه، به طور ماهانه به بانک مرکزی ارسال کنند.

منبع : ایرنا

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی