کد خبر : 481

سعدوندی، عضو انجمن اقتصاددانان ایران:

علی سعدوندی، عضو انجمن اقتصاددانان ایران گفت: عده‌ای امسال از اصلاح ساختار بودجه صحبت می‌کنند اما به نظر من این روش، تخریب بودجه است چراکه با همان روش قبلی پایه پولی شکل می‌گیرد اما با این تفاوت که بودجه بخش‌ عمرانی افزایش می‌یابد.

علی سعدوندی، عضو انجمن اقتصاددانان ایران در همایش « شکل‌دهی آینده سیاستگذاری پولی و مالی» با بیان اینکه نسبت به خطرناک بودن نقدینگی‌ها هشدار داده بودیم، گفت: اگر اقدامات احتیاطی در این حوزه انجام نمی‌شد چه بسا امروز با مشکلات شدیدتری مواجه بودیم.

 

وی ادامه داد: هرچند امروز یک بحران را از سر گذراندیم اما با بحران‌های دیگر مواجه هستیم که متاسفانه این موضوعات اقتصادی در کشورمان به خوبی مدیریت نمی‌شوند و اگر در عرصه سیاست‌گذاری‌ها به نوآوری نرسیم و اصلاح ساختار صورت نگیرد، شکست قطعی است.

 

وی گفت: اگر امروز دچار ابرتورم نشدیم به دلیل تحریم‌ها است که مانع از برخی جریانات پولی در اقتصاد ایران شد.

 

سعدوندی با تاکید بر اینکه دیدیم تبدیل فقط 5 درصد از شبه‌پول به پول باعث سه‌برابری نرخ ارز و این تورم شد، گفت: اگر به جای این 5 درصد 50 درصد از شبه‌پول به پول تبدیل می‌شد به طور قطع امروز با بحران اقتصادی مواجه بودیم.

 

در کشور ما علم اقتصاد را انکار می‌کنند

 

این استاد دانشگاه با بیان اینکه متاسفانه در حال حاضر یک حالت انکار به علم اقتصادی در کشورمان شکل گرفته است، گفت: عده‌ای افتخار می‌کنند که به سخنان اقتصاددانان توجهی نمی‌کنند و به آنها اهمیت نمی‌دهند.

 

وی با اشاره به شباهت سیاست‌ها برای کنترل تورم در زمان قبل و بعد انقلاب گفت: در رژیم گذشته هم درآمدهای نفتی پایه پولی را شکل می‌داد و تورم ایجاد می‌شد که در همان زمان هم برای مهار این وضعیت، سیاست تصویب قیمتی انجام شد اما این یک سیاست ابرتورمی است و ما از سال 1350 تا به امروز همین سیاست را دنبال می‌کنیم.

 

سعدوندی افزود: با این تفاوت که در آن زمان کشورهای زیادی این سیاست را دنبال می‌کردند اما به مرور زمان تعداد آنها بسیار کاهش یافت.

 

وی اظهار داشت: در سال‌های 1960 تا 1970 علم اقتصاد به یک افتضاح آکادمی تبدیل شد و توصیه‌های اقتصاددانان بحران‌ساز شدند و علم بسیار ناموفقی در جهان محسوب می‌شد اما در طی 30 سال سیاست‌ها تغییر کرد و علم اقتصاد از موفق‌ترین علوم در دنیا محسوب می‌شود و در کشورهایی که علم اقتصاد به اجرا می‌رسد نرخ تورم وجود خارجی ندارد.

 

عضو انجمن اقتصاددانان ایران با اشاره به کاهش کشورها در لیگ تورمی گفت: در زمانی یک لیگ تورمی با عضویت 200 کشور وجود داشت که الان کشورهای ایران، ونزوئلا، آرژانتین و سودان تنها اعضای این لیگ محسوب می‌شوند.

 

سعدوندی با بیان اینکه باید برای تغییر در سیاستگذاری‌ها تصمیم بگیریم، گفت: زمانی دشمن ما یعنی کشور اسرائیل با تورم 1000 درصدی مواجه بود اما امروز تورم این کشور به کمتر از 2 درصد رسیده و توانسته رشد اقتصادی پایدار داشته باشد.

 

آشکارشدن کسری بودجه، نعمت تحریم‌هاست

 

وی با تاکید بر اینکه برای اولین بار است که کسری بودجه در کشور آشکار شده که این نعمت تحریم‌ها است، گفت: کسری بودجه موضوع امروز و دیروز نیست و سال‌ها است که کشور با آن دست و پنجه نرم می‌کند.

 

عضو انجمن اقتصاددانان ایران گفت: وقتی کل درآمدهای نفتی به بانک مرکزی می‌رود و پایه پولی شکل می‌گیرد، تورم ایجاد می‌شود و سال‌ها است که ما همین روند را در کشور شاهد هستیم.

 

سعدوندی تاکید کرد: عده‌ای امسال از اصلاح ساختار بودجه صحبت می‌کنند اما به نظر من این روش، تخریب بودجه است چراکه با همان روش قبلی پایه پولی شکل می‌گیرد اما با این تفاوت که بودجه بخش‌ عمرانی افزایش می‌یابد.

 

وی تاکید کرد: این تصمیم‌گیری‌ها برای کشور جای تاسف دارد و باعث شرمساری است.

 

عضو انجمن اقتصاددانان ایران با بیان اینکه کارگروه‌های صحیحی که در گذشته تشکیل شدند، به سمت فضای منفی در حرکت هستند، گفت: الان آرزوی ما این است که شورای پول و اعتبار و سازمان برنامه و بودجه به ساختار دهه 40 برگردند.

 

منبع: ایلنا

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی