کد خبر : 540

سوئیس اینفو گزارش داد: اگرچه بسیاری از چشم‌ها در داووس سوئیس به افراد سرشناسی مانند «دونالد ترامپ» و «گرتا تونبرگ» دوخته شده اما این اجلاس شاهد حضور افراد متخصصی نیز است که کمتر نام آنها شنیده شده است.

براساس گزارش تارنمای سوئیسی، حدود دو هزار و 800 نفر از سیاستمداران از بیش از 118 کشور در پنجاهمین اجلاس جهانی در شهر داووس سوئیس حضور خواهند داشت که 300 نفر کمتر از تعداد حاضران در نشست سال گذشته است. به گفته سخنگوی مجمع جهانی اقتصاد، دلیل این کاهش این است که امسال نشست‌های بیشتری برگزار می شود و تمرکز اصلی بر دعوت از روسای کشورها بوده است.

 

در بین این روسای کشورها، 50 نفر سران کشورها هستند از جمله ترامپ که آخرین مدعو اضافه‌شده به فهرست مهمان ها بوده است. در این سفر ایوانکا ترامپ، دختر رئیس جمهوری آمریکا و جرد کوشنر، داماد او که هر دو از مشاوران ترامپ هستند، وی را همراهی می کنند.

 

سوئیس اینفو با اشاره به لغو سفر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نوشت: این امر امیدها به امکان دیدار مقام‌های ایرانی و آمریکا را در خاک بی‌طرف سوئیس برای رفع تنش‌ها بر باد داد.

 

به نوشته سوئیس اینفو، در حالی که بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس و ژائیر بولسونارو، رئیس جمهور برزیل و شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن امسال از حضور در اجلاس امسال صرف نظر کرده اند، انتظار می رود «ولودیمیر زلسنکی» رئیس جمهور اوکراین، «برهم صالح» رئیس‌جمهور عراق و کری لام، رئیس دولت هنگ کنگ در آن حضور داشته باشند.  

 

سیمونتا سوماروگا، رئیس کنفدراسیون سوئیس با اورسلا ون درلاین، رئیس جدید کمیسیون اروپا دیدار خواهد کرد تا درباره توافق چارچوب سوئیس اتحادیه اروپا گفت وگو کنند.

 

دیگر اعضای شورای فدرال سوئیس متشکل از هفت عضو در اجلاس امسال شرکت خواهند داشت.

 

سباستین کورتس، صدراعظم اتریش و سانا مارین، نخست وزیر فنلاند 33 و 34 ساله، در این اجلاش شرکت خواهند داشت که متوسط سن شرکت کنندگان در این اجلاس را به عنوان دو نفر از جوان ترین سران کشورها پایین نگه داشته است.

 

همچنین حدود یک هزار و 680 هزار نفر از مقام‌های تجاری جهان سالن های مرکز گردهمایی این اجلاس را پر خواهند کرد که شامل مدیران عامل شرکت های سرشناسی همچون نوارتیس (شرکت چندملیتی داروسازی در شهر پازل سوئیس)، شرکت فناوری هایی هواوی، اوبر و کردیت سوئیس (شرکت سوئیسی و چندملیتی خدمات مالی و بانکداری) خواهد بود.

 

کریسی هافمن، دبیرکل فدراسیون اتحادیه جهانی برای مهارت و خدمات موسوم به یونی گلوبال، کِنت راث مدیر اجرایی دیده‌بان حقوق بشر و دالیا فریرا ربیو، رئیس سازمان بین‌المللی شفافیت از دیگر شرکت کنندگان در این اجلاس خواهند بود.

 

اما از غایبان سرشناس اجلاس امسال روسای شرکت‌های اکسفام و عفو بین‌الملل هستند.

 

در فهرست میزبانان امسال نام یک محقق سلول های بنیادی که موفق به دریافت برنده جایزه صلح نوبل شده است نیز رویت می شود. از دیگر مهمانان ویژه پیتر گابریل و ویلیام موسیقیدان انگلیسی، دیپیکا پادوکن بازیگر هندی و ونوری کاهیو فیلمساز و نویسنده کنیایی و موسس جنبش (Afrobubblegum) است که از نسل جدید هنر آفریقایی حمایت می کند.

 

«اِما تیلینگ» محقق ایرلندی حوزه حیات‌وحش نیز توضیح خواهد داد که چگونه خفاش‌ها زندگی طولانی‌تر وسالم‌تری دارند.

 

منبع: ایرنا

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی