کد خبر : 9827

عباسی:

رئیس کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به یکی از مصوبات کمیسیون متبوعش مبنی بر اعمال ماده ۲۳۴آیین نامه داخلی مجلس درباره عملکرد سازمان برنامه و بودجه، گفت: با توجه به اینکه این سازمان به بخشی از وظایف خود در مقابل وزارت نیرو عمل کرد ما نیز گزارش تخلف آن‌ها را به صحن و قوه‌قضاییه ارجاع ندادیم چراکه مجلس به دنبال حل مسئله است نه اضافه کردن باری به دوش قوه قضاییه و پیچیده کردن مسائل و مشکلات.

 
فریدون عباسی در تشریح موضوعاتی که در کمیسیون انرژی مشمول ماده 234 آیین‌نامه داخلی مجلس شده‌اند، گفت: ماده 234 آیین نامه داخلی مجلس یکی از ابزارهای نظارتی در دست نمایندگان است تا اگر در مواردی که دستگاه‌های اجرای به تکلیف قانونی خود در مدت زمان مشخص عمل نکردند مشمول این ماده شوند تا موضوع جهت رسیدگی به قوه‌قضاییه ارسال می‌شود.

نماینده مردم کازرون و کوهچنار در مجلس شورای اسلامی  در ادامه از مصوبه کمیسیون متبوعش درخصوص ارجاع تخلف سازمان برنامه و بودجه در زمینه "عدم پرداخت بودجه حاصل از دریافت هزینه‌های آب و برق از مردم به وزارت نیرو" خبر داد.

وی توضیح داد: مطابق قانون باید وجوه دریافتی از مردم بابت مصرف آب و برق به خزانه واریز و در ادامه این بودجه به سازمان هدفمندی یارانه‌ها داده شود تا از این مسیر در اختیار  وزارت نیرو قرار گیرد و برای اصلاح شبکه‌های آبرسانی شهری و روستایی و بالا بردن راندمان تولید برق تامین آب هزینه شود اما چند سالی است که وزارت نیرو تکلیف خود را انجام نمی‌دهد.

عباسی ادامه داد: زمانی که نمایندگان نقش نظارتی خود را در این موضوع اعمال کردند و با پیگیری دلایل عدم تامین برق پایدار، کاهش راندمان اصلاح شبکه‌های آبرسانی و... متوجه شدند؛ بودجه لازم ازسوی سازمان برنامه و بودجه در اختیار وزارت نیرو قرار نمی‌گیرد به همین دلیل کمیسیون با تشکیل جلسه و بررسی موضوع، توضیحات نماینده سازمان برنامه و بودجه را قانع‌کننده ندانست به همین دلیل اعمال ماده 234 بر این موضوع در کمیسیون تصویب شد.

این نماینده مجلس اضافه کرد: خوشبختانه سازمان برنامه و بودجه پس از تصویب ماده 234 در کمیسیون انرژی، اقدامات لازم را انجام داد و طی جلساتی با حضور بنده، به توافق رسیدیم که سازمان برنامه مبلغی را در اختیار وزارت نیرو قرار دهد تا از وضعیت بحرانی در انجام وظیفه خارج شود و البته کمیسیون نیز گزارش خود را در این خصوص به صحن و در ادامه به قوه‌قضاییه ارسال نکند.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس در ادامه توضیح داد: به دنبال پیگیری‌های نمایندگان کمیسیون انرژی مقرر شد؛ بودجه‌ای که قرار است به دست وزارت نیرو برسد از مسیر سازمان هدفمندی یارانه‌ها عبور نکند به همین دلیل در قانون بودجه سال 1400 مصوب شد؛ بودجه لازم به طور مستقیم از خزانه در اختیار وزارت نیرو قرار گیرد.

وی اظهار کرد: با توجه به اینکه سازمان برنامه و بودجه به بخشی از وظایف خود در مقابل وزارت نیرو عمل کرد ما نیز گزارش مذکور را به صحن و قوه قضاییه ارجاع ندادیم چراکه مجلس به دنبال حل مسئله است نه اضافه کردن باری به دوش قوه قضاییه و پیچیده کردن مسائل و مشکلات.

عباسی معتقد است صلاح نیست زمانی که مجلس خود می‌تواند موضوعی را با تامل با دولت حل کند وقت قوه قضاییه را گرفت و به بار پرونده‌های قضایی آن‌ها افزود.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای  اسلامی گفت: کمیسیون انرژی نشان داد با تعامل می‌توان بسیاری از مشکلات را حل کرد و کافی است دولت مانند سازمان برنامه و بودجه در این مورد با مجلس همراهی کند و این مسئله نشان می‌دهد با همین میزان امکانات و بودجه در دست، می‌توان مشکلات را کاهش داد کافی است دولت با مجلس همراهی کند.

به گزارش خانه ملت، بر اساس ماده 234 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، هرگاه حداقل 10 نفر از نمایندگان یا هرکدام از کمیسیون‌ها، عدم رعایت شئونات و نقض یا استنکاف از اجرای قانون یا اجرای ناقص قانون توسط رئیس‌جمهور و یا وزیر و یا مسئولان دستگاه‌های زیرمجموعه آنان را اعلام کند، موضوع بلافاصله از طریق هیأت رئیسه جهت رسیدگی به کمیسیون ذی‌ربط ارجاع می‌شود.

بر این اساس، کمیسیون حداکثر ظرف مدت 10 ‌روز موضوع را رسیدگی و در صورت وارد بودن با اظهار نظر صریح، گزارش خود را از طریق هیأت رئیسه به صحن  ارائه می‌دهد.

تبصره 1- چنانچه نظر مجلس بر تأیید گزارش باشد موضوع جهت رسیدگی به قوه‌قضائیه و سایر مراجع ذی‌صلاح ارسال می‌شود تا خارج از نوبت و بدون تشریفات دادرسی رسیدگی کنند.

تبصره 2- در صورتی که مجلس در مورد رئیس جمهور یا هر یک از وزیران سه نوبت رای به وارد بودن گزارش بدهند طرح استبضاح درصورت رعایت مفاد اصل (89) قانون اساسی در دستور کار مجلس قرار خواهد گرفت./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی