کد خبر : 9629

رحیمی با اشاره به مصوبه مجلس در جریان بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ مطرح کرد؛

عضو هیات رئیسه کمیسیون انرژی مجلس گفت: از آنجا که امروز کشورهایی مانند عربستان در حال بلعیدن میادین مشترک هستند ما نیز باید بتوانیم حق خود را از این میادین برداشت کنیم.

عبدالعلی رحیمی مظفری تکلیف مجلس به وزارت نفت برای استفاده از بخش خصوصی جهت توسعه میادین مشترک نفتی در جریان بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ را توضیح داد و گفت: تولید و توسعه میادین مشترک نفتی و گازی با کشورهای همسایه یکی از راهبردهای اساسی جمهوری اسلامی ایران در عرصه انرژی است و متاسفانه کشورهای همسایه از فقدان ساز وکار مشخص تولید از میادین مشترک سوءاستفاده کرده و با شتاب بخشیدن به تولید، منابع نفتی و گازی ما را به یغما می‌برند.

نماینده مردم سروستان و کوار و خرامه در مجلس شواری اسلامی سرمایه‌گذاری در میادین مشترک را ضروری دانست و افزود: از آنجا که امروز کشورهایی مانند عربستان در حال بلعیدن میادین مشترک هستند ما نیز باید بتوانیم حق خود را از این میادین برداشت کنیم بنابراین باید موضوع مفاد قراردادی نفتی خود را با کشورهای دیگر جهت برداشت از میادین اصلاح کنیم چراکه قراردادهایی -که بیش از حد سخت گیرانه هستند- خود منشاء فساد را فراهم می‌کند.

وی ادامه داد: براساس این بند پیشنهاد، وزارت نفت از طریق بخش‌های خصوصی، تعاونی و نهادهای عمومی غیردولتی مکلف است در طرح‌های توسعه‌ای ابتدائا با اولویت میادین مشترک نفتی به نحوی عمل کند که فرصت‌های بهره‌برداری به نفع جمهوری اسلامی کاملا و به موقع صیانت شود و هرگونه تاخیر در اجرا یا اجرای ناقص این حکم به تناسب تخلف و جرم محسوب می شود که در مراجع قانونی و ذی‌صلاح قابل رسیدگی است.

به گزارش خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی نوبت دوم روز (دوشنبه، 11اسفندماه) مجلس شورای اسلامی با الحاق یک بند به تبصره 5 درباره ضرورت توجه به برداشت از میادین نفتی مشترک با کشورهای همسایه موافقت کردند.

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی