کد خبر : 9471

ساداتی نژاد در نشست نهایی پیگیری و نظارت میدانی رئیس مجلس در استان کردستان:

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه مجلس یازدهم به حوزه کشاورزی نگاه متفاوتی دارد، خاطرنشان کرد: بودجه سال ۱۴۰۰ علی رغم تنگناهای موجود، بوی کشاورزی می دهد.

سید جواد ساداتی نژاد در جلسه نهایی پیگیری و نظارت میدانی رئیس مجلس گفت: این سفر فرصتی بود تا حوزه کشاورزی و منابع آب کردستان را به صورت جدی ببینیم. بستر اصلی توسعه استان کشاورزی و دامپروری است.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در حوزه کشاورزی استان کردستان، نقشه راه درستی تهیه شده است، ادامه داد: در حوزه کلان کشاورزی، سه طرح کلان اولویت دار در استان کردستان تهیه شده که جای خوشحالی دارد.

نماینده مردم کاشان، آران و بیدگل در مجلس یازدهم با تاکید بر اینکه طرح احداث شبکه های آبیاری 100 هزار هکتار از اراضی پایاب سدهای استان کردستان، 24 هزار شغل ایجاد می کند، تصریح کرد: یکی دیگر از طرح های کلان استان کردستان افزایش تولید 13 هزار تن گوشت قرمز است که 13 درصد از تولید گوشت قرمز کشور را شامل می شود و بیش از 7 هزار شغل ایجاد می کند.

وی افزود: طرح توسعه 50 هزار هکتار از باغات استان برای هر سال 66 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد، سه طرح مذکور می تواند سرانه درآمدی هر کردستانی را با متوسط درآمدی کشور برابر کند.

ساداتی نژاد با اشاره به اینکه برای اجرای سه طرح کلان کشاورزی به یک هزار و 484 میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم، ادامه داد: حوزه کشت گلخانه ای در استان کردستان ضعیف است و تنها 35 هکتار گلخانه احداث شده است. همچنین در حوزه دامپروری صنعتی نیز شاهد توسعه نیستیم.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با تاکید بر اینکه یکی از صنایع محوری استان کردستان پرورش مرغ است و این استان رتبه هشتم تولید گوشت مرغ کشور را در اختیار دارد، گفت: فعالان و مسئولان صنعت مرغ استان کردستان درخواست مجوز پرورش مرغ اجداد را دارند که به 400 میلیارد تومان خط اعتباری نیازمند است.

وی افزود: حوزه شیلات استان می تواند گردشگری استان را فعال کند، درحال حاضر 10 هزار تن تولیدات شیلاتی در استان تولید می شود که می توان میزان آن را به 18 هزار تن افزایش داد.

ساداتی نژاد با تاکید بر اینکه یکی از قابلیت های استان کشت دیم است که در آن عقب هستند، ابراز کرد: در حوزه دیم باید سرمایه گذاری کرد، به چه دلیلی 400 هزار هکتار از اراضی دیم تحت آیش باقی می ماند؟

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس یازدهم به حوزه کشاورزی نگاه متفاوتی دارد، خاطرنشان کرد: بودجه سال 1400 علی رغم تنگناهای موجود، بوی کشاورزی می دهد.

وی در پایان با تاکید بر اینکه احداث سد آزاد که آب سنندج و شهرستان های شرق استان را تامین می کند به 200 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد، خاطرنشان کرد: 4 هزار و 200 هکتار از اراضی استان به آب سد آزاد نیاز دارند که تامین آن می تواند موجب جذب گردشگری در استان شود./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی