کد خبر : 8639

طاهری مطرح کرد

عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ می‌گوید با وجود اینکه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه، نرخ ارز را تغییر نداد و تنها نرخ‌های موجود در لایحه را شفاف‌ کرد، دولت در تلاش بود کم کاری خود را گردن مجلس انداخته و با فضاسازی از اصل وظیفه خود که ساماندهی بازار ارز است، شانه خالی کند.


مصطفی طاهری  درباره افزایش مجدد نرخ ارز در هفته‌های اخیر، گفت: با وجود اینکه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه، نرخ ارز را تغییر نداد و تنها نرخ‌های موجود در لایحه را شفاف‌ کرد، دولت در تلاش بود کم کاری خود را گردن مجلس انداخته و با فضاسازی از اصل وظیفه خود که ساماندهی بازار ارز است، شانه خالی کند.

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی افزود: دولت در لایحه بودجه، اعداد مختلفی برای نرخ ارز پیش‌بینی کرده بود که -یکی از این اعداد نرخ ETS بازار آزاد بود- اما ادعا می‌کرد که نرخ ارز را 11500 تومان پیش بینی کرده است.

دولت باید نرخ تسعیر ارز در لایحه بودجه را شفاف اعلام کند

وی اضافه کرد: علیرغم اینکه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه برای ارز، نرخی تعیین نکرد، حتی تغییرات ایجاد شده نیز به گونه ای بود که امکان کاهش قیمت دلار وجود داشت.

وی با بیان اینکه دولت باید نرخ تسعیر ارز را شفاف در لایحه بودجه اعلام کند، اضافه کرد: در هفته‌های اخیر با وجود اینکه لایحه بودجه 1400 در صحن علنی رد شد و به دولت بازگشت، نرخ ارز افزایش یافت که این امر نشان می‌دهد دولت در صورت تمایل می‌تواند نرخ ارز را تغییر دهد.

دولت یکی از مهم ترین بازیگران بازار ارز

این نماینده مردم در مجلس یازدهم ادامه ادامه داد: عوامل مختلفی بر بازار آزاد ارز تاثیر دارد به این معنا که علاوه بر دولت گروه‌های مختلفی بر قیمت دلار اثرگذار هستند؛ به طور مثال افرادی ناچارند برای واردات کالا، ارز از بازار آزاد تامین کنند یا دلالان نقش مهمی در تعیین قیمت دلار دارند.

عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1400 تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین بازیگران بازار ارز دولت است زیرا اگر ارز به بازار تزریق کند، قیمت‌ها کاهش می یابد./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی