کد خبر : 8216

قصه پرغصه کمبود یا افزایش قیمت برخی کالاهای اساسی هر روز از یک گوشه کشور شنیده می‌شود؛ روزی مردم از گرانی مرغ گلایه دارند و فردای آن کمبود کَره، حکایت کمبود روغن جامد نیز داستان دیگری است که مردم از آبان امسال با آن درگیر بوده و ناچارند برای خرید این کالا ساعت‌ها در صف‌های طولانی به انتظار بایستند و اگر شانس با آنها یار باشد از سهمیه برخوردار شوند و در غیر این صورت دست خالی به خانه بازگردند. این درحالی است که شرکت متولی تامین این کالاها به دنبال فرافکنی دراین باره است.

هرچند مشکل کمبود روغن تا حدودی تعدیل شده اما همچنان کمبود برخی از انواع روغن در بازار مشهود است و این موضوع دو ضلع مصرف‌کننده و تولیدکننده را با چالش‌های بسیار مواجه کرده و موجب شد در ماه های گذشته در برخی فروشگاه‌ها، بدون توجه به شیوع ویروس کرونا مردم در صف‌های طولانی به دنبال خرید این کالا باشند.

مسئولان دولتی و وزارت صنعت، معدن و تجارت هر روز دلایل مختلفی را برای مشکل کمبود روغن مطرح می‌کنند؛ یکی نبود حلب، دیگری جولان دلالان و حال تصمیمات کمیسیون تلفیق لایحه بودجه درباره آزادسازی نرخ ارز کالاهای اساسی را دلیل کمبود روغن در بازار می‌دانند حال آنکه بی‌توجهی، نبود نظارت و بی برنامگی آنها و نبود شیوه مناسب توزیع علت اصلی کمبود روغن است.

بیانیه سیاسی یک شرکت دولتی

در این زمینه هفته گذشته شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران که یک شرکت غیرسیاسی با مسئولیت مشخص در حوزه تامین کالاهای مورد نیاز مردم است، در اطلاعیه که متاسفانه بیشتر به یک بیانیه سیاسی شبیه است تلاش کرد تا دلیل گرانی و کمبود روغن و صف های مردم در برخی شهرستان ها برای خرید این کالای ضروری را به تصمیم های نمایندگان مردم در کمیسیون تلفیق ارتباط بدهد: «نکته قابل توجه در تحلیل مشکل پیش آمده در بازار روغن، آثار انتظارات تورمی ناشی از اطلاع رسانی گسترده ومتراکم درخصوص آزاد سازی نرخ ارز کالاهای اساسی در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی طی بررسی بودجه سال ۱۴۰۰ است که فشار بسیار سنگینی بر تقاضای بخش صنف وصنعت و خانوار به بازار تحمیل و عملاً بازار را از حالت تعادل خارج کرده  است.»

 
نمودار

این اطلاعیه عجیب و سئوال برانگیز درحالی است که براساس اعلام مرکز آمار ایران متوسط قیمت هر کیلو روغن نباتی در کشور در آذرماه سال 1399 حدود 18150 تومان بوده که این رقم نسبت به ماه مشابه سال قبل 98 درصد رشد داشته است. همچنین بر اساس اعلام این مرکز، متوسط قیمت روغن نباتی در آذرماه 99 در برخی استان‌ها به 27 هزار تومان نیز رسیده است که نشان از رشد نزدیک به 200 درصدی قیمت این کالا نسبت به ماه مشابه سال قبل در این استان ها دارد. همچنین متوسط قیمت روغن مایع در همین مدت 50 درصد رشد داشته است. حتی در ماه های اردیبهشت و خرداد و آبان و آذر نیز با کمبود عرضه روغن و صف مردم برای خرید آن مواجه بودیم. درحالی که کمیسیون تلفیق اساسا در دی ماه شروع به کار کرده است و اتهام زنی یک شرکت اقتصادی که وظیفه تامین کالاهای اساسی مردم را دارد به مجلس، در این زمینه عجیب و غیرقابل قبول است. این شرکت بهتر است به جای بیانیه سیاسی، به وظیفه خود که تامین کالاهای اساسی نظیر روغن است بپردازد.

متوسط قیمت روغن نباتی در سال 1399

 
متوسط قیمت روغن نباتی در سال 1399

همچنین براساس اعلام وزارت صمت میانگین تولید و توزیع روغن نباتی کشور طی چهار سال گذشته سالانه قریب به یک میلیون و هفتصد هزار تُن و میزان روغن خام تأمین شده برای کارخانجات از ابتدای سال جاری تاکنون قریب به یک میلیون و ششصد هزار تُن بوده که بیشتر از ارقام تولید متوسط دوره مشابه چهار سال گذشته کشور است بنابراین طی این دوره مساله کمبود روغن خام نیز موضوعیت نداشته است. با این حال کمبود روغن در فروشگاه‌ها و شکل‌گیری صف های طولانی برای خرید روغن در پاییز 99 همچنان در خاطر آحاد جامعه است.

رانت ارز دولتی موجب شد که رزم حسینی وزیر صنعت، معدن و تجارت در جلسه با اعضای انجمن نوردکاران فولادی مورخ 30 آذر 99 ریشه بسیاری از مشکلات اقتصادی کشور را دو نرخی بودن ارز دانسته و خطاب به نمایندگان مجلس شورای اسلامی بگوید: «نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی یک تصمیم انقلابی در خصوص حذف ارز ۴۲۰۰ و تک نرخی کردن ارز بگیرند.»

در این شرایط که مردم از گرانی و نبود برخی کالاها مانند مرغ، گوشت، لاستیک و ... در فشار هستند، مسئولان وزارت صمت باید به جای فرافکنی و انداختن قصور خود بر گردن کمیسیون تلفیق در رابطه با سو مدیریت خود در کنترل قیمت کالاهای اساسی پاسخگو باشند.

نمایندگان مردم در مجلس ضمن تاکید بر اصلاح روش‌های توزیع کالاها در گفت‌وگو با خانه ملت، به صف‌های طولانی مرغ، لاستیک و روغن در ماه‌های آبان و آذر امسال اشاره کرده و خواستار پاسخگویی مسئولان شدند.

 
فیروزی میرتاج الدینی طاهری

شرکت بازرگانی دولتی به جای اطلاعیه سیاسی، مشکلات مردم را حل کند

مصطفی طاهری عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 1400 در این رابطه می‌گوید اگر مشکل کمبود روغن در بازار و ایجاد صف برای خرید این محصول در ماه‌هایی مانند خرداد و آبان وجود نداشت و پس از تصمیم کمیسیون تلفیق مبنی بر تک نرخی شدن ارز ایجاد می‌شد، باید دلیل شرکت بازرگانی دولتی درباره کمبود روغن مورد بررسی قرار می‌گرفت اما در شرایطی که این مشکل از ماه‌های پیش در کشور وجود دارد، نمی‌توان تصمیم کمیسیون را دلیل ایجاد صف و نبود روغن در بازار دانست مگر اینکه بگوییم جامعه از ماه‌ها قبل از تصمیم کمیسیون تلفیق آگاه بود!

وی معتقد است شرکت بازرگانی دولتی باید به جای صدور اطلاعیه، سیاسی کاری و شانه خانه خالی کردن از اجرای مسئولیت‌ها به فکر حل اساسی مشکلات باشد چراکه از زمان ایجاد صف‌های طولانی برای خرید مرغ، مدت طولانی نمی‌گذرد آیا این موضوع نیز ناشی از تصمیمات کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1400 است؟

سیدمحمدرضا میرتاج‌الدینی نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس درباره اطلاعیه شرکت بازرگانی دولتی مبنی بر اینکه مشکلات بازار روغن را ناشی از تصمیمات مجلس، می‌گوید رئیس کمیسیون تلفیق بودجه ارتباط افزایش قیمت روغن نباتی به مصوبه این کمیسیون را رد و اعلام کرد، قیمت روغن قبل از وصول لایحه بودجه 1400 یعنی آذر ماه افزایش پیدا کرده بود.

مسئولان چه پاسخی برای صف‌های طولانی لاستیک، مرغ و روغن در ماه‌های گذشته دارند؟

حجت اله فیروزی با بیان اینکه مسئولان در برابر صف‌های طولانی لاستیک، مرغ و روغن که مردم در ماه‌هایی مانند خرداد و آبان با آن درگیر بودند، چه پاسخی دارند، در آن روزها که حرفی از تصمیمات کمیسیون تلفیق نبود، می‌افزاید تصمیم کمیسیون تلفیق مقدمه‌ای کارشناسی از مصوبات صحن علنی مجلس است و هنوز اتفاقی درباره ارز کالاهای اساسی نیافتاده در واقع تصمیمات کمیسیون ناظر برآینده و سال 1400 بوده و شیوه و روش دولت در سال جاری در حال اجرا است.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه دستگاه‌های دولتی باید به جای فرافکنی و فرار رو به جلو به دنبال اجرای وظایف خود باشند، معتقد است مسئولان هر روز دلیلی را برای گرانی و کمبود کالا در بازار مطرح می‌کنند؛ تعارض در  بیان مشکلات و صحبت‌های مسئولان خود دلیلی بر کم کاری و ناکارآمدی دستگاه‌های دولتی است./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی