کد خبر : 7412

جوابیه روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان برنامه وبودجه ؛

روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد؛ عدم توجه به نیازهای مالی شرکت ملی نفت ایران علی‌الخصوص در حوزه سرمایه‌گذاری موجب خسران بلند مدت منافع ملی خواهد شد.

مرکز اطلاع‌رسانی، روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان برنامه وبودجه به دنبال انتشار مطلبی با عنوان "تهاتر غیر شفاف 600 هزار میلیارد تومانی نفت با سوخت" در خبرگزاری خانه ملت جوابیه‌ای را در اختیار این خبرگزاری قرار داد.

متن جوابیه بدین شرح است

با سلام و احترام

گزارشی با عنوان "تهاتر غیر شفاف 600 هزار میلیارد تومانی نفت با سوخت" مورخ 12/08/1399 در آن خبرگزاری منتشر شده؛ به منظور رفع ابهام و روشن شدن افکار عمومی؛

1-   درخصوص ما به التفاوت نرخ خوراک نفت خام و میعانات گازی تحویلی به پالایشگاه‌ها و فرآورده‌های نفتی دریافتی از آنها، با توجه به اینکه دولت، فرآورده‌های نفتی را با نرخ مصوب و با قیمتی پایین‌تر از نرخ فوب خلیج فارس در اختیار مصرف کنندگان قرار می‌دهد، براین اساس مابه‌التفاوت نرخ فوب خلیج فارس و مصوب فرآورده‌های نفتی در قالب یارانه پنهان انرژی تلقی می‌گردد. از طرفی بودجه سنواتی به منظور روابط مالی پرداختنی و وجوه قابل تخصیص تنظیم می‌گردد. براین اساس گنجاندن یارانه پنهان فرآورده‌های نفتی در قانون بودجه که صرفاً ماهیت حسابداری داشته و نه قابل تخصیص و نه قابل پرداخت می‌باشد، منطقی و کارشناسی به نظر نمی‌رسد.

2-   درخصوص سهم 5/14 درصد شرکت ملی نفت ایران نیز شرکت مذکور با توجه به لزوم سرمایه‌گذاری‌های پی درپی درخصوص نگهداشت تأسیسات و خطوط لوله و همچنین ازدیاد برداشت از چاه‌های فعلی و توسعه میادین مشترک، نیازمند توجه خاصی به لحاظ مالی می‌باشد. از جهتی با کاهش صادرات نفت‌خام و فرآورده‌های نفتی، به دلیل کاهش منابع مالی 5/14 درصد سهم شرکت ملی نفت ایران، سرمایه‌گذاری این شرکت در طرح‌های سرمایه‌ای خود به شدت کاهش یافته است و عملاً در برخی طرح‌ها با توقف فعالیت روبرو بوده است. بر این اساس عدم توجه به نیازهای مالی شرکت ملی نفت ایران علی‌الخصوص در حوزه سرمایه‌گذاری موجب خسران بلند مدت منافع ملی خواهد شد.

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی