کد خبر : 7198

راستینه:

عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۴۰۰ معتقد است ارز چند نرخی نه تنها به حل مشکلات اقتصادی منتهی نشده، بلکه شبکه‌ای از فساد، رانت و ویژه‌خواری را ایجاد کرده است.

احمد راستینه، درخصوص بحث تک نرخی شدن ارز که در کمیسیون تلفیق بودجه سال 1400 مطرح شده و تاثیراتی که بر اقتصاد کشور دارد، گفت: باید بررسی شود؛ روش قیمت‌گذاری نرخ ارز طی سال‌های گذشته در "اصلاح ساختار بودجه" موثر بوده است یا خیر؟ که به گفته کارشناسان این نوع قیمت‌گذاری نه تنها به حل مشکلات اقتصادی منتهی نشده، بلکه شبکه‌ای از فساد، رانت و ویژه‌خواری را ایجاد کرده است.

نماینده مردم شهرکرد و بن وسامان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: همچنین نوع قیمت گذاری ارز سبب شده، سبدهای حمایتی به نقطه هدف اصابت نکنند، به عبارتی ارز ترجیحی که دولت سالیان سال است پرداخت می‌کند بر کنترل قیمت کالاهای اساسی مردم کمک نکرده است، درواقع هم ارز دولتی پرداخت شده و هم مردم کالاهای اساسی را گران تهیه می‌کنند.

به گفته وی کمیسیون تلفیق بودجه سال 1400، شفاف‌سازی نرخ ارز و اثربخش بودن آن را مدنظر قرار داده است و به همین دلیل کمیسیون به تک نرخی شدن قیمت ارز رای داد.

این نماینده مجلس بر ضرورت حمایت از افراد نیازمند به ارز 4200 تومانی (مانند بیماران نیازمند به دارو) در قالب برنامه‌های حمایتی تاکید کرد.

راستینه افزود: باید محاسبه قیمت نفت و حقوقات ورودی گمرکی شفاف و روشن شود تا منابع درآمدی قابل رهگیری و ارزیابی صحیح باشند، همچنین باید در تنظیم سبدهای حمایتی متشکل از کالاهای اساسی و دارو که مورد حمایت اصلی ارز ترجیحی در سال‌های گذشته بوده دهک‌های پایین را مورد توجه قرار دهیم.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس بیان کرد: اکنون ارز 4200 تومانی در اختیار واردکننده قرار می‌گیرد اما به دلیل اشکالات متعدد در شبکه توزیع و نظارت کالاها با قیمت ارز 4200 تومانی به دست مردم نمی‌رسد./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی