کد خبر : 7031

نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس ، طی یادداشتی درباره سو برداشتی که از موضوع تراکنش‌های بانکی در افکار عمومی ایجاد شده، توضیحاتی را ارائه کرد.

حجت‌الاسلام میرتاج‌الدینی نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس طی یادداشتی درباره سو برداشتی که از موضوع تراکنش‌های بانکی در افکار عمومی ایجاد شده، مطالبی را توضیح داد که متن این یادداشت به شرح زیر است:

بسمه تعالی

با سلام و درود به روان پاک شهیدان و خاصه شهید سرافراز اسلام، سردار قاسم سلیمانی(ره) و نیز خدمت مردم شریف خصوصا موکلین عزیز اینجانب همواره سعی کرده‌ام، نظراتم را بصورت شفاف با شما مردم عزیز در میان بگذارم. بنابراین مناسب است در مورد پیشنهاد تراکنش های بانکی که به دلیل انعکاس ناقص، سو برداشت هایی شد نکاتی را عرضه بدارم:

۱. در بررسی منابع طرح یارانه کالائی از طرف مرکز پژوهش‌های مجلس و بعضی نمایندگان، پیشنهاد عوارض به میزان "سه در هزار" از تراکنش های بالای بانکی ارائه شده بود و بعضی صاحبنظران حوزه اقتصاد هم می‌گفتند در صورت اجرای آن سایر مالیات‌ها را هم می‌توان، ملغی کرد مانند بازار بورس که علاوه بر شفافیت مالی سالانه هزاران میلیارد تومان درآمد مالیاتی برای خزانه دارد.

۲. این پیشنهاد به‌رغم ایجاد شفافیت مالی با اشکالاتی چون نداشتن مبنای صحیح اخذ عوارض، آسیب دیدن سپرده گذاری و... مواجه بود.

۳. اینجانب در گفت و گو با رادیو اقتصاد به قصد استفاده از نظرات کارشناسان اقتصادی جامعه و کنکاش بیشتر، آنرا طرح کردم و رقم را هم کاهش و برای تراکنش های بالا پیشنهاد دادم تا فشار بر افراد متوسط به پایین پیش نیاید. یک در هزار برای تراکنش های بالای ده میلیون تومان رقم ناچیزی است و با این شرط که اگر این مساله لحاظ شود، سایر مالیات ها لغو یا کاهش پیدا کند.

۴.بی‌شک نظر کارشناسان و مردم به تبیین پیشنهاد کمک می‌نماید و در اینجا هم فرصت تضارب آرا وبررسی بیشتر پیش آمد که مشخصا اغلب نظرات مخالف بود هرچند پیشنهادهای تکمیل کننده هم ارائه شد، بنابراین جمع بندی اینجانب و بعضی از دوستان این شد که پیشنهاد مطروحه را دنبال نکنیم.

۵. در این میان، اشتباهی که در ذکر عدد و رقم به هنگام‌ مصاحبه پیش امده بود و در خبرگزاری تصحیح شد، عده ای آنرا سوژه تاخت و تاز قرار دادند، مخصوصا در میان اصلاح طلب ها فضای کارشناسی و نقد علمی را به فضای تخریب و شانتاژ خبری و حمله به مجلس انقلابی تبدیل کردند که جای بسی تاسف است.

مجلس خانه ملت و محل بررسی ایده ها و نظرات گوناگون است و با تضارب آرا می توان به نظرات صائب رسید و در راستای مصالح کشور و منافع ملت گام برداشت، این راه نباید بسته شود.

قطعا، ایجاد خفقان رسانه‌ای، باعث بسته شدن راه گفتگو و ممانعت از ارائه ایده‌های نو خواهد بود که با پویایی و رشد و توسعه در تضاد اشکار است. همواره رهبر فرزانه و حکیم انقلاب همگان مخصوصا نخبگان جامعه را به گفتگو و نقد عالمانه دعوت کرده اند.

سید محمدرضا میرتاج‌الدینی 

نماینده مردم شریف تبریز، آذرشهر و اسکو/

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی