کد خبر : 6867

امیرآبادی‌فراهانی مطرح کرد؛

عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ گفت: اگر در نشست غیررسمی فردا صبح تصمیم نمایندگان بر رد کلیات بودجه باشد، کمیسیون تلفیق هم آن را رد و برای دولت ارسال می‌کند اما در صورت موافقت نمایندگان بر تصویب کلیات، کمیسیون هم آن را تایید خواهد کرد.

احمد امیرآبادی فراهانی عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ در حاشیه جلسه کمیسیون‌های تخصصی مجلس با حضور در جمع خبرنگاران، با اشاره به مسائل مطروحه در جلسات این کمیسیون گفت: بودجه سال ۱۴۰۰ ایرادات اساسی بسیاری بویژه در بخش درآمدی و هزینه‌ای دارد و تراز عملیاتی آن به میزان ۴۵درصد منفی است.

عضو هیئت رئیسه مجلس افزود: حقوق‌ها به میزان ۲۵درصد افزایش داشته است، هزینه‌ها هم بیش از ۶۳ درصد افزایش یافته است.

امیرآبادی‌فراهانی با بیان اینکه در سال آینده ظاهرا بیش از 310 هزار میلیارد تومان کسری داشته باشیم، تصریح کرد: جلسه‌ای امروز در شیفت سوم با حضور محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی برگزار خواهد شد و این جلسه با حضور اعضای کمیسیون تلفیق تا ساعت 20 الی 21 شب به طول خواهد انجامید و در خصوص کلیات بودجه تصمیم‌گیری خواهد شد.

وی ادامه داد: فردا نیز جلسه غیررسمی برای بررسی گزارش کمیسیون تلفیق بودجه 1400 برگزار خواهد شد و در این جلسه نمایندگان راهبرد و استراتژی خود را در مورد لایحه بودجه مشخص خواهند کرد. اگر در این نشست نمایندگان تصمیم بگیرند، کلیات را تصویب کنند، کمیسیون تلفیق هم آن را تصویب خواهد کرد و سپس وارد جزییات بودجه خواهد شد اما اگر در جلسه غیررسمی فردا صبح لایحه بودجه و سند دخل و خرج سال آتی مورد تایید نمایندگان قرار نگیرد کمیسیون تلفیق هم حتما کلیات را رد خواهد کرد و بودجه به دولت برمی‌گرداند تا بر اساس قانون طی دو هفته اصلاحات لازم  را انجام دهد.

*بودجه ۱۴۰۰؛ بودجه‌ای عجیب و غریب نسبت به سال‌های قبل 

نماینده مردم قم در مجلس تاکید کرد: یکی از موارد بسیار مهم بحث برگشت منابع نفتی به صندوق توسعه ملی است، دو میلیون و سیصد هزار بشکه نفتی که برای مصارف قرار داده شده یکی دیگر از ایرادهای اساسی در لایحه بودجه سال آینده است و ما باید منتظر نتیجه جلسه امشب و فردای نمایندگان باشیم تا تصمیم گیری شود.

امیرآبادی‌فراهانی در رابطه با تدوین بودجه به صورت دو سقفی نیز گفت: پیش از این هم این موضوع را در مجلس داشته ایم و در بودجه های سنوات قبل فروش نفت را در سقف دوم قرار می‌دادیم تا در صورت تحقق درآمدهای نفتی هزینه های عمرانی تعریف شود.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه 1400 مجلس بیان کرد: درباره تایید کلیات لایحه بودجه سال آینده هنوز اقناع نشده ام و با تصویب کلیات آن مخالف هستم و با توجه به تجربیاتی که در سنوات گذشته کمیسیون تلفیق داشته ام، بودجه ۱۴۰۰ یک بودجه عجیب و غریبی است، اگرچه سالهای گذشته نیز ایراداتی در بودجه بود اما این ایرادات قابل مقایسه با سنوات گذشته نیست و نمی‌دانم دولت با انگیزه انتخاباتی یا هر انگیزه دیگری این بودجه را چنین ارائه داده که قابل تامل است./

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی