کد خبر : 6586

شریعتی نیاسر:

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس، بخش نفتی لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ را غیرواقعی دانست و گفت: از آنجا که درآمدهای نفتی پیش‌بینی شده در لایحه بودجه غیرواقعی است به‌یقین محقق نخواهد شد لذا اصلاح آن در مجلس ضروری است.

مالک شریعتی نیاسر سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس ، در تحلیل بخش نفتی لایحه بودجه سال 1400 که به تازگی تقدیم مجلس شده است، گفت: از آنجا که درآمدهای نفتی پیش‌بینی شده در لایحه بودجه غیرواقعی است به‌یقین محقق نخواهد شد لذا اصلاح آن در مجلس ضروری است این اصلاح می‌تواند به معنای رد کلیات یا اصلاح مفاد آن باشد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: واقعی بودن، قابل تحقق بودن و نظارت‌پذیر بودن ازجمله ویژگی‌هایی است که یک لایحه بودجه باید داشته باشد و این موارد باید در منابع و مصارف لایحه دیده شود اما دولت پیش‌بینی کرده هرقدر از نفتی که نتوانست صادر کند را در داخل بفروشد و از آنجا که این مهم به مصلحت کشور نیست لذا دولت باید بر روی منابع دیگر درآمدی همچون ایجاد پایه‌های جدید مالیاتی و صرفه‌جویی‌های شرکت‌های دولتی تمرکز کند.

وی همچنین با اشاره به پیش‌بینی فروش حدود 70 هزار میلیارد تومان اوراق سلف نفتی در لایحه بودجه 1400، گفت:  مجلس چند ماه گذشته با پیش‌فروش نفت مخالفت کرده بود چراکه این کار دولت بعدی را مقروض می‌کند بنابراین مجلس صرفا با فروش قطعی در داخل و خارج موافق است.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی همچنین درخصوص اختصاص 15 هزار میلیارد ریال برای گازرسانی به روستاها و اتمام پروژه‌های نیمه تمام گازی در لایحه بودجه سال آینده، گفت: با توجه به اینکه بسیاری از پروژه‌های گازرسانی روی زمین مانده است اختصاص بودجه‌ای بیش از این برای اتمام پروژه‌ها نیاز است اما اگر همین بودجه نیز تخصیص پیدا کند می‌توان به انجام بخش گسترده‌ای از کار امیدوار شد./

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی