کد خبر : 5225

سید شمس الدین حسینی اعلام کرد:

شمس الدین حسینی، رییس فراکسیون توسعه پایدار و تامین مالی مجلس یازدهم از حضور معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست، وزرای کشور، نیرو و جهاد کشاورزی، استانداران تهران، گلستان، مازندران و گیلان و رییس مرکز پژوهشهای مجلس و تشکلهای بخش خصوصی در این نشست خبر داد.

 

فراکسیون توسعه پایدار و تامین مالی مجلس شورای اسلامی نشست "مدیریت چالشهای پسماند و راهکارهای آن با تاکید بر ایجاد نیروگاههای زباله سوز" را سه شنبه هشتم مهرماه برگزار می کند.

به گزارش ایسنا، سید شمس الدین حسینی رییس فراکسیون توسعه پایدار و تامین مالی مجلس شورای اسلامی گفت: موضوع بحران مدیریت پسماند و تاثیر آن بر محیط زیست و آلودگی خاک و نفوذ گندابه‌های آن به آبهای سطحی و زیرزمینی در بسیاری از شهرهای کشور به خصوص استانهای گلستان، مازندران و گیلان، مورد توجه مجلس است و نمایندگان خود را برای رفع آن متعهد می دانند.

نماینده مردم رامسر و تنکابن گفت: در نشست این هفته فراکسیون، معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست، وزرای کشور، نیرو و جهاد کشاورزی، استانداران تهران، گلستان، مازندران و گیلان و رییس مرکز پژوهشهای مجلس و تشکلهای بخش خصوصی دعوت شده‌اند.

رییس فراکسیون توسعه پایدار و تامین مالی مجلس تصریح کرد: حل مشکل دپوی زباله‌ها را نمی‌توان فقط بر عهده شهرداری‌ها یا استانداری‌ها قرار داد چراکه آنها به‌تنهایی توان و امکان رفع این معضل بزرگ را ندارند و لازم است که وزارتخانه‌های مربوطه و سازمان حفاظت محیط ‌زیست کشور به‌عنوان مهم‌ترین نهاد مرتبط، برای ساماندهی زباله‌ها مصمم و با برنامه برای رفع این معضل ملی ورود کنند.

حسینی در ادامه با تاکید بر اینکه تمام شهرهای شمالی با بحران زباله درگیرند، گفت: تنها در استان مازندران روزانه بیش از ۴۰۰ تن زباله بیمارستانی و دورریزهای خانگی و صنعتی تولید و دپو می‌شود و متاسفانه هر تن زباله ۵۰۰ لیتر شیرابه تولید می‌کند که وارد آب‌ها و سفره‌های زیرزمینی می‌شود و مجددا به چرخه مصرف بر می گردد.

حسینی افزود: شیرابه‌های ناشی از زباله‌های دپو شده، از همان راهی که باران طی می‌کند، از رودخانه‌ها و در نهایت دریای خزر سر درمی‌آورند و در راه هر موجود زنده‌ای را نابود می‌کنند.

نماینده تنکابن و رامسر تاکید کرد: نمایندگان استانهای شمالی کشور متعهد و مصمم هستند تا به عنوان یک کار اساسی و اصولی در این دوره مجلس شورای اسلامی به کمک بخش خصوصی و دولت این معضل را به عنوان یک نمونه ملی حل کنند.

رییس کمیسیون جهش و رونق تولید و نظارت بر اصل ۴۴ قانون اساسی افزود: اگرچه تاکنون اقداماتی چون ساخت کارخانه‌های کمپوست انجام گرفته و یا طرحهایی چون نیروگاه زباله سوز در دست انجام است، لیکن ویژگی‌های کالاهای زیست محیطی چون داشتن ماهیت کالای عمومی و اثرات خارجی سبب کاستی هایی از جمله تامین مالی این طرحها شده است.

حسینی ضمن تصریح بر ضرورت نگاه جامع به این موضوع، افزود: برای برخورداری از همه دیدگاهها و به دست آمدن مدل اجرایی مناسب، کازشناسانی از بخشهای مختلف دعوت شده اند.

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی