کد خبر : 5056

طغیانی در تشریح جلسه امروز کمیسیون اقتصادی:

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس از بررسی ایرادات شورای نگهبان بر لایحه حذف چهار صفر از نظام پولی و لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور در کمیسیون متبوعش خبر داد.

 

مهدی طغیانیدر تشریح جلسه امروز (یکشنبه 23 شهریورماه) کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از بررسی «لایحه مالیات بر ارزش افزوده اعاده شده از شورای نگهبان(۲)» و «لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور اعاده شده از شورای نگهبان» خبر داد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ایرادات شورای نگهبان بر لایحه مالیات بر ارزش افزوده بررسی شد و در جلسات بعدی به جمع بندی می‌رسد.

وی افزود: براساس قانون پس از اخذ مالیات بر ارزش‌افزوده، باید اعتبار حاصله با توجه به شاخص جمعیت میان شهرها و روستاها توزیع شود اما شورای نگهبان معتقد است؛ این فرایند عادلانه نیست و عدالت ایجاب می‌کند مباحثی همچون «توسعه نیافتگی» نیز مدنظر قرار گیرد چراکه ممکن است یک منطقه جمعیت کمتر یا عقب ماندگی بیشتری داشته باشد بنابراین باید باتوجه به این مولفه‌ها، اعتبارات حاصل از اخذ مالیات بر ارزش افزوده میان مناطق مختلف توزیع شود، لذا مقرر شد؛ مرکز پژوهش‌ها موضوع را بررسی کند.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه «لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور» نیز مورد بررسی قرار گرفت، گفت: نرخ تسعیر پول حذف چهار صفر (تغییر واحد پول از ریال به تومان) براساس تعهدات ارزی و ذخایر کشور و مبادلات بین‌المللی تعیین خواهد شد، همچنین «عبارت صندوق بین‌المللی پول» در تعهدات آمده بود که مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفت به همین دلیل مسئولان بانک مرکزی گفتند؛ می‌توان این عبارت را بدون ایجاد مشکلی حذف کرد./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی