کد خبر : 4513

شمس الدین حسینی در گفتگو با رادیو اقتصاد مطرح کرد:

اگر بخش مسکن به حرکت درآید، بخش های دیگر اقتصاد را به حرکت وامیدارد!

 ساخت و احداث پالایشگاه ابزاری برای خنثی کردن اثرات تحریم نفت

 احداث پالایشگاه ستاره خلیج فارس از پیشرفتهای دوره تحریم است

 

---------------------------------------------------------

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی یازدهم لازمه حل مشکلات اقتصادی کشور را بهره‌گیری از ظرفیت‌های ارزشمند داخلی، بویژه توجه به ظرفیتهای بخش مسکن و تکمیل زنجیره ارزش ذخایر نفتی کشور عنوان کرد.

---------------------------------------------------------

سید شمس‌الدین حسینی در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد ابراز کرد:

تأکید مقام معظم رهبری بر بهره‌گیری از ظرفیت‌های داخلی محدود و منحصر به بیانات اخیر ایشان نبوده است بلکه طی سالیان گذشته همواره معظم‌له به این مباحث پرداخته‌اند.

وی همچنین اظهار داشت:

سال‌های پیش معظم‌له گفتمانی تحت عنوان «استحکام ساخت درونی قدرت» را مطرح فرمودند که یکی از مهمترین ابعاد آن همین مسئله اقتصادی بود.

نماینده مردم شهرستانهای تنکابن، رامسر و عباس‌آباد درمجلس یازدهم گفت:

در همین سخنرانی اخیر رهبر معظم انقلاب اشاره کردند که بخش‌هایی از دولت خوب کار کرده‌اند و بخش‌هایی هم آن فعالیت لازم را نداشته‌اند.

وی افزود:

همواره و همیشه حتی در شکل‌گیری همین دولت تأکید می‌شد یکی از بخش‌هایی که در اقتصاد اگر حرکت کند و بخش‌های دیگر را به حرکت در می‌آورد «بخش مسکن» است که با کمال تأسف باید گفت اقدامات خاصی طی سال‌های اخیر در این عرصه صورت نگرفته است.

رییس فراکسیون توسعه پایدار و تامین مالی مجلس یادآور شد:

پروژه مسکن مهر یک کارگاه و حجم بزرگی از فعالیت ساختمان‌سازی و مسکن‌سازی را در سراسر کشور به‌راه انداخته بود.

وی ادامه داد:

چرخ بخش‌های مختلف از مصالح ساختمانی تا لوازم خانگی در کشور به حرکت در آمده بود که متأسفانه این پروژه به‌دلائل مختلف تعطیل شد و هیچ چیزی جای آن گذاشته نشد.

حسینی با یادآوری این نکته که "یکی از ظرفیت‌های داخلی همین توسعه بخش مسکن است"، افزود:

توسعه بخش مسکن نه به‌مفهوم سفته‌بازی بلکه باید در این قالب مدل‌هایی را معرفی کرد که نیاز مردم به مسکن به‌دست خود مردم اعم از پیمانکاران بخش خصوصی و خود مالک‌ها برطرف شود.

وزیر اسبق اقتصاد بیان داشت:

یکی از مزیت‌های اصلی سرزمینی و طبیعی کشور انرژی است. نباید متکی به درآمدهای نفتی برای تأمین مالی دولت و اقتصاد کشور باشیم حتماً چنین روند و رویکردی دردسرساز است ولی می‌توان از این مزیت و انرژی به‌احسن‌وجه استفاده کرد.

وی در برنامه رهیافت با طرح این سؤال که؛ چگونه می‌توان از این مزیت و انرژی استفاده و به یک معنا نفت خام را به ارزش افزوده بالاتری تبدیل کرد؟ تصریح کرد:

توسعه پایدار هیچ وقت نمی‌گوید "برای صیانت از منابع طبیعی و محیط زیست منابع خود را استحصال نکنید"، بلکه می‌گوید "اگر آن را به‌کار می‌گیرید و استفاده می‌کنید ثروت را به ثروت و ارزش بالاتر تبدیل کنید نه اینکه ثروت خود را بفروشید و صرف مخارج جاری خود کنید."

این استاد اقتصاد دانشگاه علامه گفت:

یکی از مباحث و موضوعاتی که در کشور وجود داشته و دارد همین امکان تبدیل نفت خام و گاز به ارزش افزوده بالاتر از طریق تکمیل زنجیره است.

وی همچنین گفت:

کشور امروز همچنان به‌خاطر فروش نفت خام تحریم‌پذیر است چرا که عمده فروش و صادرات کشور در حوزه انرژی پس از سال‌ها همچنان «نفت خام» است.

دبیر اسبق شورای عالی اجرای سیاستهای کلی اصل ۴۴ قانون اساسی افزود:

اتفاقی که در سال 91 به‌واسطه تحریم افتاد و کشور توانست کمتر از یک‌میلیون بشکه نفت بفروشد این اتفاق دوباره در سال 97 و 98 تکرار شد.

حسینی بیان داشت:

یکی از پیشرفت‌هایی که در دوران تحریم اتفاق افتاد احداث پالایشگاه ستاره خلیج فارس بود.

وی در فرازهای پایانی صحبتهای خود تأکید کرد:

اگر همین الآن هم اراده کنیم با استفاده از ظرفیت‌های داخلی به این سمت برویم که شش پالایشگاه 400هزار بشکه‌ای یا تعدادی پالایشگاه و پتروپالایشگاه‌های کوچک بسازیم به‌راحتی می‌توان نفت خام تولید داخل را به فرآورده‌های با ارزش افزوده بالا تبدیل کرد

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی